Örgütsel adalet örgütsel vatandaşlık davranışı veörgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiler üzerine bir inceleme
A study on the relationships between organi̇zational justice,organizational citizenship behavior and organizational identification
  1. Tez No: 750943
  2. Yazar: DAVUT KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgütlerde uygulanan adalet sistemi, insan kaynakları yönetimi açısından hayati öneme sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Kaliteli bir adalet sistemine sahip olan örgütlerde, çalışanların üretkenliği ve örgüte karşı besledikleri olumlu duygu ve davranışlar artacak ve bu durum örgütün büyümesine katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının amacı, örgütsel adalet örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel özdeşleşme kavramları arasındaki ilişkilerin tespit edilmesidir. Bu amaçla, bankacılık sektöründe çalışan bireylere örgütsel adaletin örgütsel özdeşleşme ve örgütsel vatandaşlık davranışını ne derecede etkilediğini belirlemeye yönelik olarak 20 ifade içeren örgütsel adalet anketi, 20 ifade içeren örgütsel vatandaşlık davranışı anketi ve 6 ifade içeren örgütsel özdeşleşme anketi sunulmuştur. Çalışma, Ankara ili Altındağ ilçesinde şubeleri bulunan devlet bankaları ve özel sektöre ait bankalarda çalışan kişilerin katılımıyla gerçekleşmiştir. Anket uygulamasına 165 erkek ve 109 kadın olmak üzere 274 kişi katılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler IBM SPSS istatistik programının 26. sürümü ile korelasyon ve regresyon analizine tabi tutulmuştur. Korelasyon analizi sonucunda elde edilen verilere bakıldığında örgütsel adalet ile örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönde ve örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Centilmenlik boyutu ile örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmadığı aynı şekilde etkileşim adaleti ile vicdanlılık ve centilmenlik boyutu arasında da herhangi bir anlamlı ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda örgütsel adalet ile örgütsel özdeşleşme arasında pozitif yönde, örgütsel adalet ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde ve örgütsel özdeşleşme ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the justice system applied in organizations is of vital importance in terms of human resources management. In organizations with a quality justice system, the productivity of employees and their positive feelings and behaviors towards the organization will increase and this will contribute to the growth of the organization. The aim of this thesis is to determine the relationships between the concepts of organizational justice, organizational citizenship behavior and organizational identification. For this purpose, an organizational justice questionnaire containing 20 statements, an organizational citizenship behavior questionnaire containing 20 statements and an organizational identification questionnaire containing 6 statements were presented to individuals working in the banking sector in order to determine to what extent organizational justice affects organizational identification and organizational citizenship behavior. The study was carried out with the participation of people working in state banks and private sector banks with branches in Altındağ district of Ankara. A total of 274 employees, 165 men and 109 women, participated in the survey. The data obtained from the questionnaires were subjected to correlation and regression analysis with the 26th version of the IBM SPSS statistical program. When the data obtained as a result of the correlation analysis are examined, it has been determined that there is a positive relationship between organizational justice and organizational identification, and between organizational justice and organizational citizenship behavior. It has been determined that there is no positive significant relationship between the fairness dimension and organizational identification, and there is no significant relationship between interactional justice and conscientiousness and sportsmanship dimensions. As a result of the regression analysis, it was determined that there is a positive relationship between organizational justice and organizational identification, between organizational justice and organizational citizenship behavior, and between Organizational identification and organizational citizenship behavior.