Voleybolda kor antrenmanların denge ve sıçrama üzerine etkileri
Effects of core trainings on balance and jumping in volleyball
  1. Tez No: 821928
  2. Yazar: GÜLDEN ATAERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı Voleybolda Kor Antrenmanların Denge Ve Sıçrama Üzerine Etkilerini incelemektir. Çalışmaya Kastamonu İli Tosya İlçesi'nde lisanslı olarak voleybol branşı ile ilgilenen 16 sporcu gönüllü olarak katıldı. Araştırmaya alınan bu sporcular randomize olarak Çalışma Grubu (8) ve Kontrol Grubu (8) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki sporcular 6 hafta boyunca ve haftada 3 gün çalıştırıcı eşliğinde antrenmanlara katıldı. Çalışma grubu sporcuları kor bölge egzersizlerinden sonra kendi voleybol takımlarının belirlediği antrenmanı uyguladılar. Kontrol grubunda bulunan sporcular ise 6 hafta boyunca kendi voleybol takımlarının antrenmanlarını yerine getirdiler. Çalışmalara başlamadan önce ve 8 hafta ön-son test olarak, spora özgü kor kuvvet ve denge testi (Core strenght and stability tests), Yıldız Denge Testi (Star Excursion Balance Test), Dikey Sıçrama ve Yatay Sıçrama Testi testleri gerçekleştirildi. Katılımcıların vücut ağırlık ölçümleri için hassasiyeti ±10gr. olan Baster-E150 marka baskül kullanılırken, boy uzunluğu ölçümünde Holtain marka ±1 cm hassasiyetli stadiometre kullanıldı. Verilerin normallik dağılımı Shapiro Wilk testi ile belirlendi. Verilerin analizinde Wilcoxon ve Mann-Whitney U Testi kullanıldı. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 25 istatistik paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Effects of Core Training on Balance and Jumping in Volleyball. 16 athletes who were licensed and interest in volleyball branch in Tosya District of Kastamonu Province participated in the study voluntarily. This athletes included in the study were randomly divided in to two groups as the study group (8) and the control group (8). Athletes in the study group participated in the training for 6 weeks and 3 days a week, accompanied by a trainer. The athletes of the study group applied the training determined by their own volleyball team after the core area exercises. Athletes in the control group performed the training of their own voleyball team for six weeks. Sports-Specific Core Strenght and Stability Test, Star Excursion Balance Test, Vertical Jump and Horizontal Jump Test tests were performed before starting the studies and at the and of 8 weeks. The precision for the participents' body weight measurement is ±10gr. While using the Baster-E150 brand scales, Holtain brand stadiometer with ±1 cm precision was used for height measurement. The normality dist rebution of the data was determinet by the Shapiro Wilk Test. Wilcoxon and Mann-Whitney U Test were used in the analysis of the data. The data were evaluated in computer environment with SPSS 25 statistical package program.