Uzaktan STEM etkinliklerinin 5. sınıf öğrencilerin Fen dersi başarısına ve Fen'e yönelik motivasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of distance STEM activities on the success of 5th grade students and motivation towards science
  1. Tez No: 750991
  2. Yazar: ÖZNUR ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Uzaktan öğrenim görmekte olan ortaokul 5.sınıf öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarısına ve fen'e yönelik motivasyonlarına STEM etkinliklerinin etkisinin olup olmadığını saptamaktır. Yöntem: Araştırma verilerinin toplanmasında yarı deneysel ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Adilcevaz'da 5. Sınıfta öğrenim gören 40 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilere etkinliklerden önce ön test ve etkinliklerin sonunda son test için İnsan ve Çevre ünitesi başarı testi ve Fen öğrenimine yönelik motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada sonucunda elde edilen veriler, SPSS-26 paket programında analiz edilmiştir. Parametrik testlerden; ilişkili-ilişkisiz gruplar t testi ile non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada 6 hafta süren ders etkinliklerinin sonunda deney (N=21) ve kontrol (N=19) gruplarına“İnsan ve Çevre ünitesi başarı testi”ve“Fen öğrenimine yönelik motivasyon ölçeği”uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin;“akademik başarı”ve“motivasyon ölçeğine”ait ön test ve son test puanları mukayese edilmiştir. Araştırmada aynı zamanda öğrencilerin akademik başarı ve motivasyon ölçeğine ait ön test ve son test puanları, grupların kendi içinde de mukayese edilmiştir. Sonuçlar: Araştırmada deney grubunun ön test- son test akademik başarıları karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık oluşmasına rağmen deney ve kontrol grubu akademik başarı açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Deney ve kontrol gruplarının, gruplar arası ve grupların kendi içinde motivasyon ölçeğinden elde edilen ön test-son test verileri incelendiğinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine whether STEM activities have an effect on the academic success and motivation towards science of the 5th grade secondary school students who are studying distance learning. Method: A quasi-experimental pretest-posttest control group design was used to collect research data. The study group of the research consists of 40 5th grade students in Adilcevaz. Before the pre-test activities and at the end of the post-test activities, the Human and Environment unit achievement test and the motivation scale for learning science were applied to the students. The data obtained as a result of the research were analyzed in the SPSS-26 package program. From parametric tests; related-unrelated groups t test and non-parametric Wilcoxon Signed Rank Test and Mann Whitney U test were used. Finding: At the end of the 6-week course activities in the research, the“Human and Environment unit achievement test”and“Motivation scale for science learning”were applied to the experimental (N=21) and control (N=19) groups. For the students in the experimental and control groups; The pre-test and post-test scores of“academic achievement”and“motivation scale”were compared. In the study, the pre-test and post-test scores of the students on the academic achievement and motivation scale were also compared within the groups themselves. Conclusions: Although there was a significant difference when the pre-test and post-test academic achievements of the experimental group were compared in the study, there was no significant difference when the experimental and control groups were compared in terms of academic achievement. When the pretest-posttest data obtained from the motivation scale of the experimental and control groups, between the groups and within the groups were examined, no significant difference was found.