Borsa İstanbul'da işlem gören inşaat ve bayındırlık sektöründe yer alan şirketler ve sektörün finansal analizi
Construction and public works in Borsa İstanbul companies in the sector and financial analysis of the sector
- Tez No: 750990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkemiz sektörlerinin en temel bileşenlerinden biri olan inşaat işletmeleri; istihdam olanakları, ülke imajını, inovasyon düzeyini artırarak ekonomimize büyüme ve ülke kalkınmasında doğrudan fayda sağlamaktadır. Ama bu firmalar özellikle gelişmekte olan ülkelerde, finansal ihtiyaçlarını karşılayacak kaynağı elde etmekte problem yaşamakta ve bu sebeple büyüme olanaklarından daha az yararlanmaktadır. Bu bakımdan baktığımızda finansal kaynak tedariki ve yönetimi gibi problemlerle karşı karşıya kalan inşaat firmaları, sınırlı ve kıt olan finans kaynaklarını etkili ve verimli biçimde değerlendirmek için firmaların finansal performanslarının ölçümlemek, denetlemek ve sek törel koşullara göre düzenlemek durumundadırlar. İnşaat sektörünün sadece ülkemizde değil, dünyadaki önemi ve güncel olması sebebiyle bu çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören inşaat firmalarının finansal analizleri ele alınmıştır. 8 adet inşaat firmasının 2016- 2019 dönemlerine ait gelir tablosu ve bilançolarından faydalanarak her bir yıl için finansal oranlar saptanmıştır. 12 finansal oran yardımıyla finansal performanslar çözümlenmiştir. İlgili veriler, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nun (KAP) resmî web sitesinde yayınlanmış olan yıllık gelir tablosu ve bilançolardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction enterprises, which are one of the most basic components of our country's sectors; employment opportunities increase the image of the country and the level of innovation, thus providing direct benefits to our economy in growth and development of the country. However, these companies, especially in developing countries, have problems in obtaining the resources to meet their financial needs and therefore benefit less from growth opportunities. From this point of view, construction companies that are faced with problems such as financial resource procurement and management have to measure, supervise and regulate the financial performances of companies according to sectoral conditions in order to evaluate their limited and scarce financial resources effectively and efficiently. Due to the importance and up-to-dateness of the construction industry not only in our country but also in the world, in this study, the financial analyzes of the construction companies traded in Istanbul Stock Exchange are discussed. Financial ratios for each year were determined by using the income statements and balance sheets of 8 construction companies for the period of 2016-2019. Financial performances were analyzed with the help of 12 financial ratios. The relevant data were obtained from the annual income statements and balance sheets published on the official website of the Public Disclosure Platform (KAP).