The taboo of gender (İn) equality: Menarche and menstruation experiences in Türkiye
Toplumsal cinsiyet eşit(siz)liği tabusu: Türkiye'de menarş ve menstrüasyon deneyimleri
- Tez No: 750998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YENİÇERİ KÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Türkiye'de yaşayan kadınların menstrüasyon deneyimlerine dair detaylı bilgi edinmektir. Çalışma, özellikle kadınların ergenlik dönemindeyken menarşı ve güncel koşullarda menstrüsayon deneyimlerine odaklanmaktadır. Türkiye'de regl üzerine araştırma çalışmaları yapılmış olsa dahi menstrüasyon üzerine nitel araştırmaların yetersizliği dikkat çekmektedir. Bu araştırmada, duygu, davranış ve bilişin detaylı kavranması ve geçmiş ile güncel deneyimlerin karşılaştırılması adına nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiş ve görüşmeler transkripte edilip Tematik Analiz Metodu ile MAXQDA 2022 programı kulanılarak 15 görüşme analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ortaya çıkan temalar üç temel kategori altında incelenmiştir. İlk kategori olan menarş dört temadan oluşmaktadır; duygu, davranış, biliş ve bilgi. İlk kategori katılımcıların ergenlik yıllarında olan deneyimlerine odaklanmaktadır, ikinci kategori olan menstüasyon kategorisi ise bireysel seviyede güncel menstrüasyon deneyimine odaklanmaktadır. İkinci kategorinin duygu, davranış, biliş ve şikayet temaları bulunmuştur. Üçüncü kategori, toplum seviyesinde menstüasyon ise toplumun tutumu, yapılması gerekenler, kurallar, regl yoksulluğu ve geçmişten günümüze değişiklikler temaları bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları, temalar, alt temalar alanyazında olan çalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis study was to gain a comprehensive understanding of the menstruation experiences of women living in Türkiye. The study specifically focused on how women experienced menarche when they were adolescents and what are their experiences currently in their living conditions. Although there are previously conducted research studies about menstruation in Türkiye, the lack of qualitative research on menstruation is remarkable. The research method was qualitative to apprehend their emotions, behaviors, and cognition in detail, comparing their past experiences with the present. Semi-structured interviews were conducted, transcribed, and 15 women's interviews were analyzed using Thematic Analysis Method using the MAXQDA 2022 program. Themes are found as a result of analysis under three main categories. The first category, menarche, includes four themes: affect, behavior, cognition, and knowledge. The first category focuses on participants' past experiences during adolescence, and the second category, menstruation at the individual level, focuses on current experiences. The themes for menstruation were found as affect, behavior, cognition, and complaints. The third category, menstruation at the societal level, consists of the attitude of society, things to do, rules, period poverty, and changes from past to present. The results of the current study outputs, themes, and sub-themes were discussed in the light of previous literature.