Pankreas kanseri ablatif hipofraksiyone radyoterapisinde konvansiyonel linak ve MR-Linak karşılaştırılması
Comparison of conventional linac and MR-Linac in ablative hypofractionated radiotherapy for pancreactic cancer
  1. Tez No: 751074
  2. Yazar: SEZEN EMEK
  3. Danışmanlar: PROF. ENİS ÖZYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında amaç pankreas kanseri ablatif hipofraksiyone radyoterapisinde aynı grup için klasik Linak ve MR Linak planlarının dozimetrik kabul kriterleri kullanılarak planlama üstünlükleri açısından karşılaştırılmasıdır. Klasik Linak tedavi cihazı için VMAT tekniği kullanılırken MR Linak cihazında step and shoot IMRT tedavi tekniği kullanılarak plan yapılmıştır. Planları karşılaştırmak için Paddick konformite indeks (CIPaddick), homojenite indeks (HI), gradient indeks (GI), düşük doz bölgesi (LDS) ve OAR doz tolerans değerleri kullanılmıştır. İki tedavi cihazı Paddick konformite indeks değerleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmıştır (p = 0,025). MR Linak cihazının Paddick konformite indeks değerleri açısından klasik Linak cihazına üstün sonuç verdiği saptanmıştır. Düşük doz bölgesi değerleri için yapılan anlamlılık testinde iki tedavi cihazı verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p = 0,00). Klasik Linak cihazının düşük doz bölgesi değerleri açısından MR Linak cihazına üstün sonuç verdiği tespit edilmiştir. Homojenite indeks ve gradient indeks değerleri için yapılan istatistiksel analizler sonucunda anlamlı fark elde edilmemiştir. Bu parametrelere bakıldığında, MR Linak cihazının tedavi hacminde doz sarımı açısından üstünlük gösterdiği saptanmıştır. Düşük doz bölgesi için yapılan istatistiksel analiz sonucunda klasik Linak cihazının hedef dışında doz düşüşü sağlamada üstünlük gösterdiği saptanmıştır. OAR doz tolerans dozları için RTOG 0848'de belirtilen değerler dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare conventional Linac and MR Linac plans in pancreatic cancer ablative hypofractionated radiotherapy in terms of planning advantages using dosimetric acceptance criteria. While the VMAT technique was used for the conventional Linac treatment planning system, the step and shoot IMRT treatment technique was used in the MR Linac treatment planning system. CIPaddick, HI, GI, LDS and OAR dose tolerance values were used to compare plans. When the two treatment devices were compared in terms of CIPaddick values, a statistically significant difference was found (p = 0.025). It was determined that MR Linac treatment planning system gave better results in terms of CIPaddick values. In the significance test for LDS values, a statistically significant difference was found between the data of the two treatment systems (p =0.00). It has been determined that the conventional Linac treatment planning system gives better results than the MR Linac treatment planning system of LDS values. No significant difference was found as a result of statistical analyzes for HI and GI values. Considering these parameters, it was determined that the MR Linac treatment planing system gave better results in terms of dose coverage in the treatment volume. As a result of the data of low dose region, it was determined that the conventional Linac device was more successful in providing off-target dose reduction. Comparisons were made for OAR dose tolerance doses using in RTOG 0848.