Takım çalışması bağlamında il millî eğitim müdürlükleri araştırma ve geliştirme (Arge) birimi çalışanlarının işe tutkunlukları ve bireysel iş performansları
Work engagement and individual job performance of provincial directorates of national education research and development unit (R&D) employees in the context of teamwork
  1. Tez No: 751075
  2. Yazar: İSMAİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde bulunan ARGE birimlerinde genellikle öğretmenler çalışmaktadır. Bu birimlerde yoğun iş temposu, zorlayıcı iş yükü, sürekli projeler, hibeler, organizasyonlar olduğu için öğretmenlerde stres, tükenmişlik ya da işten ayrılma niyeti gibi durumlar ortaya çıkabilmekte, bunlar da işe tutkunluğu ve bireysel iş performansını etkileyebilmektedir. Bu araştırmada, takım çalışmasının ARGE birimlerinde görev yapan öğretmenlerin işe tutkunluklarına ve bireysel iş performanslarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma nitel araştırma türlerinden Fenomenoloji (görüngübilim) deseninde planlanmıştır. Araştırmaya ARGE biriminde görev yapan on öğretmen katılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yoluyla ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Veriler betimsel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda genel olarak takım çalışmasının hem işe tutkunluğu hem de bireysel performansı olumlu olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Takım içindeki birlikteliğin, ortak çalışma stratejilerinin, sinerjinin, takım liderinin, ödüllerin, konsantrasyonun, zaman yönetiminin zorluklara karşı mücadelenin bireysel iş performansı ve işe tutkunlukta önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Takım üyelerinin farklı çalışma stratejilerine, düşük bilgi, beceri, motivasyon, konsantrasyon ve takıma bağlılığa sahip olmalarının ise takımdaki diğer bireylere olumsuz etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan işin niteliği, takımı oluşturan kişi sayısı, takımdakilerin işe karşı tutumları ve duygu durumları, yapılan işte alınan dönütler ve sağlanan başarı düzeyi çalışanların işe tutkunluklarını ve bireysel iş performanslarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In general, teachers are employed in the R&D units in the Provincial Directorates of National Education. On account of the intense workload, challenging workload, continuous projects, grants, and organizations in these units, such situations as stress, burnout or intention to leave the job may occur for teachers, which can affect job engagement and individual job performance. In this paper, the effect of teamwork on the work engagement and individual job performance of teachers working in R&D units have been studied. The study was planned in the Phenomenology model, which is one of the qualitative research types. Ten teachers working in the R&D unit participated in the research. The data were obtained by means of face-to-face interview and semi-structured interview form. The data were analyzed with descriptive content analysis. As a result of the research, it has been concluded that teamwork positively affects both work engagement and individual performance. It has been revealed that unity in the team, collaborative working strategies, synergy, team leader, rewards, concentration,, struggle against difficulties of time management are vital in individual work performance and work engagement. On the other hand, it has been revealed that team members' having different working strategies, low knowledge, skills, motivation, concentration and team commitment have negative effects on other members of the team. The quality of the work done, the number of people who make up the team, the attitudes and moods of the team members, the received-feedback, and the level of received-success affect the work engagement and individual job performances of the employees.