Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin televizyon dizilerinde temsili üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on the representation of gender inequalities in tv series
- Tez No: 751077
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ERTOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Toplumsal cinsiyet bireyin doğumda sahip olduğu varsayılan biyolojik cinsiyeti üzerine toplumun yüklediği anlam ve değerleri ifade eder. Bu anlam ve değerler toplumsallaşma süreci boyunca bireyler tarafından öğrenilir ve içselleştirilir. Bireylerin dünyayı kavrama biçimlerini ve bu kavrayışa uygun düşünce, tutum ve davranış geliştirmelerini etkileyen en önemli kategorilerden biri olan toplumsal cinsiyet, aynı zamanda kültürde eşitsiz ve tahakküme dayalı bir alan oluşturur. Sosyoloji bireyler tarafından paylaşılan kolektif anlamların toplumsal yapılar ve ilişkileri nasıl inşa ettiğini anlamaya çalışır. Bu bakımdan bireylerin eril ve dişil şeklinde toplumsal olarak sınıflandırılmalarına işaret eden toplumsal cinsiyet, kolektif anlamların üretim süreçlerini kavrayabilmek için sosyolojiye önemli bir kategorik çerçeve sağlar. Medya bireylerin toplumsal cinsiyetlerini öğrenip içselleştirdiği toplumsallaşma sürecinde önemli bir rol oynar. Bir medya aracı olarak televizyon yaygın kullanımı, erişiminin kolaylığı ve sunduğu içeriklerin çeşitliliği ile bu rolü anlama imkânı sağlar. Televizyon dizileri geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin ve bu rollere dayalı eşitsizliklerin temsili bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu temsillerin geleneksel kadınlık ve erkeklik anlatılarını içerdiğini söylemek mümkündür. Bu araştırma, televizyon dizilerinin geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini ve cinsiyete dayalı eşitsizlikleri nasıl sunduğunu izleyici kadınların gözünden anlamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple Çukur, Hercai ve Sefirin Kızı dizilerini izleyen on yedi kadınla görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gender, refers to the meaning and values that society imposes on the biological sex of the individual at birth. These meanings and values are learned and internalized by individuals throughout the socialization process. Gender, which is one of the most important categories that affects the way individuals perceive the world and their development of thought, attitude and behavior in accordance with this understanding, also creates an unequal and domination-based area in culture. Sociology seeks to understand how collective meanings shared by individuals build social structures and relationships. In this respect, gender provides an important categorical framework for sociology in order to comprehend the production processes of collective meanings, which refer to the social classification of individuals as masculine and feminine. Media plays an important role in the socialization process in which individuals learn and internalize their gender. Television as a media tool provides an opportunity to understand this role with its widespread use, ease of access and diversity of content. Television series, which is a narrative genre on television, has a rich content in terms of representation of traditional gender roles and inequalities based on these roles. It is possible to say that these representations include traditional narratives of femininity and masculinity. It is important to determine the effect of television series' representation of traditional gender roles on legitimizing, normalizing and perpetuating gender-based inequalities in the minds of women. For this reason, seventeen women who watched Çukur, Hercai and Sefirin Kızı were interviewed.