Fitness egzersizlerinde uygulanan itme ve çekme hareketlerinin kas üzerindeki etkisinin elektromiyografi ile incelenmesi
Investigation of the effects of pushing and pulling movements applied in fitness exercises on muscle by electromyography
- Tez No: 751186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Fitness egzersizlerinde aynı kas kütlesi üzerinde, sporcuların uyguladığı itme ve çekme hareketlerinin, kas üzerindeki değişimler konusunda ne kadar etkili olduğu, hangi hareket grubunun ne derece gelişimi ne kadar desteklediğinin elektromiyografi ile incelenmesi araştırmamızın amacını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada G* Power analizi sonucunda en az iki yıl spor geçmişi olan veya halen aktif olarak spor yapan gönüllü 36 sporcunun çalışmamız için yeterli olacağı tespit edilmiştir. Sporcuların kilo ölçümleri biyoelektrik empedans aracı (Jawon x-scan plus II, Jawon Medical Co., Ltd., Korea.), boy ölçümleri, Holtain herpenden portable stadiometre (Crosswell, Crymych, Pembs.UK.) ile ölçülmüştür. Çalışmamızda omuz bölgesi kasları, itme hareketi için shoulder press (Omuz itme), omuz çekme hareketi için ise upright row (omuz çekme) egzersizi kullanılacaktır. Verilerin değerlendirilmesi için M. Deltoid ve M. Trapezius, M. TricepsBrachii ve M. Biceps Brachii kasına elektrot takılacaktır. EMG sistemi ile kayıttan önce fazla olan kıllar tıraş edilecektir. Vücut yüzeyi, elektrotla olan elektriksel teması düzeltmek için alkolle temizlenecektir. Elektrotlar SENİAM referans alınarak, ilgili kaslara yerleştirilecektir. EMG ölçümleri, kablosuz yüzeysel Ag/AGCL elektrotlar ile Noraxon marka (Noraxon, Scottsdale, AZ, USA) cihaz ile yapılacaktır. EMG verileri 20 Hz yüksek geçiren Butterworth ve 200ms RMS smoothing filtreden geçirildikten sonra hareketin tümü için mikrovolt cinsinden hesaplaması yapılacaktır. Elde edilen değerlerin normalizasyonu için %MVIC kullanılacaktır. Yapılan bu ölçümler sonucunda tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 22.0 V istatistik paket programında yapılmıştır. Elde edilen değerlerin normal dağılım sergiledikleri Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arası farkın ortaya çıkartılması için verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler alınarak omuz bölgesi kas elektriksel aktivasyonlarının normal dağılım olduğu varsayılarak ikili karşılaştırmalar için independent simple t test, Sonuçlar 0,05 ve 0,01 önem seviyesine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda sporcularımız tarafından yapılan itme ve çekme hareketlerinin kas aktivasyon farklarını incelediğimizde sol ve sağ trapezius kaslarında anlamlı farklılık görülmüştür (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak fitness egzersizi içinde kullanılan hareketlerde itme ve çekme şeklinde yapılan uygulamaların, kas ve hareket çeşitliliğine göre pozitif etkiler yarattığı, sadece bireysel çalışmalarda değil takım sporu gibi komplike hareketlerin olduğu branş ve egzersizlerde ihtiyaca göre belirlenen çalışmaların kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our research is to examine how effective the pushing and pulling movements of the athletes on the same muscle mass in fitness exercises are on the changes on the muscle, and which movement group supports what degree of development by electromyography. Material and Method: In this study, as a result of the G* Power analysis, it was determined that 36 volunteer athletes with at least two years of sports history or still actively doing sports would be sufficient for our study. Weight measurements of the athletes were measured with a bioelectrical impedance instrument (Jawon x-scan plus II, Jawon Medical Co., Ltd., Korea.), height measurements were measured with a Holtain herpenden portable stadiometer (Crosswell, Crymych, Pembs.UK.). In our study, shoulder region muscles, shoulder press (shoulder push) for pushing movement and upright row (shoulder pulling) exercise for shoulder pulling movement will be used. Electrodes will be attached to the M. Deltoid and M. Trapezius, M. Triceps Brachii and M. Biceps Brachii muscle to evaluate the data. With the EMG system, excess hair will be shaved before recording. The body surface will be cleaned with alcohol to restore electrical contact with the electrode. Electrodes will be placed on the relevant muscles with reference to SENIAM. EMG measurements will be made with wireless superficial Ag/AGCL electrodes and Noraxon brand (Noraxon, Scottsdale, AZ, USA) device. After EMG data is passed through a 20 Hz high-pass Butterworth and 200ms RMS smoothing filter, the calculation will be made in microvolts for the entire motion. %MVIC will be used for the normalization of the obtained values. As a result of these measurements, all statistical calculations were made in the SPSS 22.0 V statistical package program. The obtained values were analyzed with the Shapiro-Wilk test, in which they showed normal distribution. In order to reveal the difference between the groups, descriptive statistics were taken in the analysis of the data and the shoulder region muscle electrical activations were assumed to be normal distribution, the independent simple t test for pairwise comparisons, the results were evaluated according to the significance level of 0.05 and 0.01. Results: In our study, when we examined the muscle activation differences of the pushing and pulling movements performed by our athletes, a significant difference was observed in the left and right trapezius muscles (p0.05). Conclusion: As a result, it has been determined that the applications made in the form of pushing and pulling in the movements used in the fitness exercise create positive effects according to the variety of muscle and movement, and that the studies determined according to the needs can be used not only in individual studies but also in branches and exercises with complicated movements such as team sports.