Role of transcription factor 7 like rs7903146 and rs12255372 gene polymorphisms and selective biochemical tests in Type II Iraqi diabetic patients
Tip II Irak diyabetik hastalarda rs7903146 ve rs12255372 gibi transkripsiyon faktörü 7'nin rolü ve seçici biyokimyasal testler
- Tez No: 751212
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamız, TCF7L2 gen polimorfizmleri rs7903146 (C/T) ve rs12255372 (G/T)'nin Irak popülasyonunda T2DM geliştirme riski ile bağlantılı olup olmadığını görmekle ilgili olarak kurgulanmıştır. Bu çalışmada, biyokimyasal ve genetik parametrelerin incelenmesi için gerçek zamanlı PCR kullanılmıştır. Hem hastalarda hem de kontrollerde genotiplerin, alellerin, antropometrik ölçümlerin, gliseminin ve glikolize hemoglobinin (HbA1c) sıklığı ölçülmüştür. Sonuç olarak, TCF7L2 SNP'leri rs7903146 ve rs12255372'nin genotiplenmesi için başarı oranları sırasıyla %98.55 ve %97.42 olarak tespit edilmiştir. Alel ve genotip frekansları, her iki SNP için de Hardy-Weinberg dengesinde olarak tespit edilmiştir. TCF7L2 SNP rs7903146 aleli için genotip ve alel frekanslarının, hastalar ve kontroller arasında önemli ölçüde farklılık göstermediği rs7903146 T allel sıklığı kontroller için %29 iken hastalarda %28 olduğu (P = 0.61) tespit edilmiştir. TCF7L2 SNP rs12255372 için genotipik ve alelik frekanslar, hastalar ve kontroller arasında önemli ölçüde farklılık göstermemiştir. Kontrollerde rs12255372 T allel sıklığı %21 iken, hastalarda %27 (P = 0.42) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have related to see whether the TCF7L2 gene polymorphisms rs7903146 (C/T) and rs12255372 (G/T) are linked to the risk of developing T2DM in the Iraqi population. In this study, biochemical and genetic parameters. Real-time PCR was used to genotype the samples. In both patients and controls, the frequency of genotypes, alleles, anthropometric measurements, glycemia, and glycated hemoglobin (HbA1c) was measured. As result, The TCF7L2 SNPs rs7903146 and rs12255372 had genotyping success rates of 98.55 and 97.42 percent, respectively. For both SNPs, the allele and genotype frequencies were in Hardy-Weinberg equilibrium. Between patients and controls, the genotype and allele frequencies for (TCF7L2 SNP rs7903146) allele were not substantially different. The frequency of the (rs7903146 T) allele in the controls was 29 percent, whereas it was 28 percent in the patients (P = 0.61). The TCF7L2 SNP rs12255372 genotypic and allelic frequencies did not vary substantially between patients and controls. In controls, (rs12255372 T) allele frequency was 21%, but in patients, it was 27% (P = 0.42).