Ankara ili bazı ilçelerindeki aile sağlığı merkezleri ile bir üniversite hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 18-49 yaş arasındaki kadınların prenatal tarama ve tanı yöntemleri ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the knowledge, attitude and behavior of women between 18-49 years age about prenatal scanning and diagnosis methods in family health centers and A University gynecology and obstetrics polyclinic in Ankara
  1. Tez No: 525433
  2. Yazar: CANSU ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Ankara ili bazı ilçelerindeki aile sağlığı merkezleri ile bir üniversite hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran daha önce gebelik geçirmiş veya şu anda gebe olan kadınların prenatal tarama ve tanı yöntemleri ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2017 Eylül ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum poliklinikleri ile Ankara ili Etimesgut, Sincan, Yenimahalle ve Gölbaşı ilçelerindeki bazı aile sağlığı merkezlerine başvuran 18-49 yaş arasında ve daha önce gebelik geçirmişkadınların katılımıyla yürütülmüştür. Kesitsel tipte olan bu ulaşılan toplam kişi sayısı 1217'dir. Araştırmaya katılanların %37'si 30-39 yaş aralığında, %95'i evli, %71'i lise ve üzeri bir okul bitirmiş, %48'i ev hanımıdır. Katılımcılardan gebe olanlar %80'lik bir kesimi oluşturmaktadır. Katılımcıların %87'si doğuştan gelen birtakım hastalıklar olabileceğini düşünmekle birlikte %93'ü Down Sendromunu, %43'ü bel açıklığı olarak da bilinn nöral tüp defektlerini daha önce duyduklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların %76'sı doğuştan gelen hastalıkların tespitinin mümkün olduğunu ve %54'ü bu yöntemler ile ilgili bilgilendirildiğini belirtmiştir. Katılımcıların %53'ü girişimsel olmayan tanı yöntemlerini, %37'si girişimsel olan tanı yöntemlerini kabul edeceğini ifade etmiş olup, %10'u ise hiçbir yöntemi kabul etmeyeceğini belirtmiştir. Katılımcıların anomali tespit edilmesi ve tıbbi terminasyon önerilmesi durumunda %45'i hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini belirtmişlerdir. Sonuç olarak; prenatal tarama ve tanı yöntemlerinin bilinirliği arttırılmalıdır. Bu da ancak danışmanlık hizmetlerinin verilmesi ile gerçekleştirilebilir. Bu hizmetlerin birinci basamakta etkili bir şekilde verilmesi ile konjenital anomalilerin tanısı ve sonrasında ailelerin bilgilendirilmesi ile kendi kararlarını vermeleri sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the knowledge, attitudes and behaviors of pregnant women who have or previously had pregnancy about prenatal screening and diagnostic methods in family health centers in some districts of Ankara and in a university hospital gynecology and obstetrics policlinic. The research was carried out in September 2017 in Gazi University Health Research and Application Center, Gazi Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle and Gölbaşı districts. In this cross-sectional study, the total number of people reached is 1217. 37% of the participants were between 30-39 years old, 95% of them were married, 71% of them graduated from high school and over and 48% of them were housewives. %80 of the participants were pregnant. Although 87% of the participants think that there may be some congenital diseases, 93% have stated that they know Down syndrome and 43% have heard neural tube defects. 76% of the participants stated that it was possible to detect the congenital diseases and 54% of them were informed about these methods. 53% of the participants stated that they would accept non-invasive diagnostic methods, 37% of them would accept invasive diagnostic methods, and 10% stated that they would not accept any method. 45% of the participants stated that they would not accept medical termination even if anomaly detected and medical termination is offered. As a result; awareness of prenatal screening and diagnostic methods should be increased. This can only be achieved by providing consultancy services. By providing these services effectively in primary care, it can be ensured that the congenital anomalies are diagnosed and informed by the families and then make their own decisions.