The correlation between catalase enzyme activity and ferroptosis in patients with β-thalassemia major aged (5-15 years)
Β-talazemi majör yaş (5-15 yaş) hastalarında katalaz enzim aktivitesi ile ferroptoz arasındaki ilişki
  1. Tez No: 751293
  2. Yazar: OMER GHENI ABBOOD AL-JANABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMOUD HUSSEİN HADOWAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünya çapında, talasemi gen mutasyonu en yaygın olanıdır. Uzun süreli anemisi ve aşırı demir yüklenmesi olan b-talasemi majörlü hastalar, özellikle sadece kan transfüzyon tedavisi görmüş olanlar, kan transfüzyon tedavisinden fayda görebilirler. Çoklu doymamış yağ asitlerinin demir katalizli oksidasyonunun neden olduğu lipid peroksidasyon ürünlerinin oluşumu ferroptoz olarak bilinir ve demir şelatörleri ve lipid peroksidasyon inhibitörleri kullanılarak farmakolojik olarak tedavi edilebilir. Bu araştırmaya beta talasemi majörlü 150 erkek çocuk dahil edildi. Serumda malondialdehit, hemoglobin, ferritin, katalaz aktivitesi, ROS, protein-karbon grubu, toplam antioksidan kapasite, toplam tiyoller ve glutatyon peroksidaz 4 seviyeleri test edildi. Bulgular 150 sağlıklı erkek gençle (erkekler) karşılaştırıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Malondialdehit (3.7844), ferritin (3337,0±1475), hemoglobin (7,5± 1,0), katalaz aktivitesi (0.2716), ROS (5.5559), protein karbonil grubu (1.3975) düzeylerinde anlamlı artış vardı. ve glutatyon peroksidaz 4 (5.3741), toplam antioksidan kapasite (700.9567) ve toplam tiyol düzeylerinde önemli bir azalma Bu, oksidatif stres ve antioksidan savunma sistemindeki azalmanın beta-talasemi etiyolojisinde anahtar rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Worldwide, the thalassemia gene mutation is the most common. Patients with b- thalassemia major who have prolonged anemia and severe iron overload may benefit from blood transfusion therapy, particularly those who have undergone just blood transfusion therapy. The formation of lipid peroxidation products caused by iron- catalyzed oxidation of polyunsaturated fatty acids is known as ferroptosis, and it may be treated pharmacologically using iron chelators and lipid peroxidation inhibitors. This research comprised 150 male children with beta- thalassemia major. Malondialdehyde, hemoglobin, ferritin, catalase activity, ROS, protein-carbon group, total antioxidant capacity, total thiols, and glutathione peroxidase 4 levels were tested in the serum. The findings were compared to 150 healthy male youngsters (males). When compared to the control group, there was a significant increase in the levels of Malondialdehyde (3.7844), ferritin (3337.0±1475), hemoglobin (7.5 ±1.0), catalase activity (0.2716), ROS (5.5559), protein carbonyl group (1.3975), and a significant decrease in the levels of glutathione peroxidase 4 (5.3741), total antioxidant capacity (700.9567), and total thiols This suggests that oxidative stress and a reduction in the antioxidant defense system play a key role in the etiology of beta-thalassemia major.