Özel Gereksinimli Çocukların Okul Öncesindenİlkokula Geçiş Sürecinde Öğretmenler Arası İş Birliğinin Öğretmenler GözündenDeğerlendirilmesi
The Evaluation Of The Cooperation Between Teachers InThe Transition Of Children With Special Needs From Pre-School To Primary School From The Teacher's Perspective
- Tez No: 751366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitimde okul öncesinden ilkokula geçiş sürecinde okul öncesi ve özel eğitim öğretmenleri arasındaki iş birliği çalışmalarının öğretmen görüşlerine göre incelenmektir. Araştırmada fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu özel eğitim uygulama okullarında görev yapan okul öncesi ve özel eğitim öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda okul öncesi öğretmenleri ve özel eğitim öğretmenleri arasında iş birlikli çalışmanın olmadığı, geçiş süreci için veri kaydı ve veri iletimi yapılmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the cooperation between pre-school and special education teachers in the transition process from pre-school to primary school in special education, according to teacher's perspectives. A phenomenological approach was used in the research. The study group of the research consists of pre-school and special education teachers working in special education practice schools. The data of the research were collected through semi-structured interviews with the teachers. Content analysis was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was concluded that there was no cooperative work between pre-school and special education teachers and that there was no data recording and data transmission for the transition process.