Sensitivity of dynamic site response analyses to excess pore pressure generation parameters
Dinamik yer tepki analizlerinin aşırı boşluk suyu basıncı gelişimi parametrelerine hassasiyeti
- Tez No: 751406
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Geoteknik deprem Mühendisliği, zeminlerin deprem yüklemesi altındaki davranışından kaynaklı problemleri incelemektedir. Bu problemlerdeki en büyük belirsizlikler deprem kaydının seçilmesi ve zemin parametrelerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada, İzmir bölgesi zeminlerinin deprem yüklemesi altındaki davranışı 1 boyutlu yer tepki analizleri ile irdelenmiştir. Analizlerde 30 Ekim 2020 Samos depreminde istasyonlarda kaydedilmiş ivme kayıtları kullanılmıştır. İstasyonlarda mostra kayıtlarının yanı sıra, zemin yüzeyi kayıtları da mevcuttur. Buna göre, zemin yüzeyi istasyonu girdi hareketi olarak tanımlanarak 1 boyutlu analizlerle bölgedeki kaya kaydı elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bu kaya kaydı zemin profili bilinen başka bir istasyona verilerek, kaydedilen kayıt ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Farklı istasyonlardaki mostra kayıtları belirli bir sahada girdi olarak uygulandığında zemin yüzeyinde yakın olmayan sonuçlar alınmıştır. Nonlineer analizlerde MKZ ve GQ/H modelleri kullanılmıştır. Bu modellerin sonuçlara etkisi zemin yüzeyinde elde edilen tepki spektrumları karşılaştırılarak ortaya konmuştur. Genel olarak, MKZ modelinin zemin yüzeyine ulaşan hareketi sönümlediği gösterilmiştir. GQ/H modelinde ise tepki spektrumunun yüksek periyot bölgesinde yüksek spektral ivmeler elde edilmiştir. Ayrıca, analizler kayma dalgası hızı %20 arttırılarak sonuçlar elde edilmiştir. Buna göre İstasyonda kaydedilen ivme kaydına en yakın sonuç MKZ modeli ile %20 arttırılmış kayma dalgası hızı profili kullanıldığında elde edilmiştir. Bu sonuçlar, zemin davranışının tam olarak modellenememesinden kaynaklanan hataların, elde edilen sonuçlara etkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Geotechnical earthquake engineering studies the problems arising from the behavior of soils under earthquake loading. The biggest uncertainties in these problems are the selection of the earthquake record and the determination of the soil parameters. In this study, the behavior of the soils of the Izmir region under earthquake loading has been examined using 1-dimensional ground response analyses. Acceleration records recorded at the stations during the 30 October 2020 Samos earthquake were used in the analyses. In addition to outcrop records, ground surface records are also available at the stations. Accordingly, the ground surface station was defined as the input motions, and the rock record in the region was obtained by 1-dimensional analysis. The obtained rock record was given to another station site whose soil profile is known, and the results were compared with the recorded motions. When the exposure records at different stations were applied as input in a certain area, results that were not close to the ground surface were obtained. MKZ and GQ/H models were used in nonlinear analyses. The effects of these models on the results were demonstrated by comparing the response spectra obtained on the ground surface. Overall, the MKZ model has been shown to damped the motion reaching the ground surface. In the GQ/H model, on the other hand, high spectral accelerations were obtained in the high period region of the response spectrum. In addition, the analyses were repeated by increasing the shear wave velocity by 20%. Accordingly, the closest result to the acceleration recorded in the station was obtained when the MKZ model and 20% increased shear wave velocity profile were used. These results revealed the effect of the errors caused by the inability to model the soil behavior on the results obtained.