Yabancılık unsuru içeren e-ticaret uyuşmazlıklarında çözüm yöntemleri
Dispute resolutions of e-commerce disputes containing foreign element
- Tez No: 751463
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DERYA TARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Uluslararası ticaret, ülkelerin yurt içinde mevcut olmayan mal ve hizmetlere erişmelerine olanak tanırken aynı zamanda pazarlarını genişletmelerine yardımcı olmaktadır. İnternet aracılığıyla iletişimin gelişmesiyle birlikte ticaret daha verimli ve daha hızlı hale gelmiştir. Ticaretin elektronik ortama geçmesiyle birlikte, çeşitli platformlar üzerinde elektronik sözleşmeler ve akıllı sözleşmeler aracılığı ile taraflar arasındaki hukuki ilişkiler çeşitlenmeye başlamıştır. İnternet ve iletişim araçlarındaki gelişmeler beraberinde hızı, pratikliği ve verimliliği getirmiştir. Günümüzde, uluslararası ticaret sözleşmelerinin önemli bir bölümü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. E-ticaret, taraflar arasındaki ilişkileri kolaylaştırırken aynı zamanda çeşitli hukuki ihtilafları da beraberinde getirmektedir. Bu noktada, taraflar arasındaki yabancılık unsuru ihtiva eden elektronik ticaret ilişkilerinden kaynaklanan ihtilaflarda hangi yargı makamının yetkili olduğu meselesi gündeme gelmektedir. İşbu çalışmada yabancılık unsuru içeren e-ticaret ilişkilerinde hangi mahkemenin yetkili olduğu tayin edilecektir. Bununla birlikte günümüz devlet yargılamaları, yabancılık unsuru içeren e-ticaret ilişkilerindeki ihtiyaca karşılık veremediğinden söz konusu uyuşmazlıklar bakımından elverişli olan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve bu çözüm yöntemleri arasından hangisinin ideal bir çözüm yöntemi olduğu tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
International trade allows countries to access goods and services that are not available domestically while also helping them expand their markets. With the development of communication via the internet, international trade has become more efficient, and faster. With the transition of commerce to the electronic environment, the legal relations between the parties have started to diversify through electronic contracts and smart contracts on various platforms. Developments in the internet and communication tools have brought speed, practicality, and efficiency. Today, a significant part of international trade is carried out electronically. While electronic commerce facilitates the relations between the parties, it also brings legal disputes. At this point, the issue of which authorities have jurisdiction comes to the fore in disputes arising from electronic trade relations between the parties that contain foreign elements. In this study, which court is authorized in e-commerce relations containing foreign elements will be determined. Since today's state proceedings cannot meet the needs in international e-commerce relations, alternative dispute resolution methods that are suitable for these disputes will be evaluated and among these dispute resolution methods which one brings the ideal solution will be discussed.