Tip 2 diabetes mellitus hastalarında diyabetik ayak oranı ve ilişkili faktörler
Diabetic foot rate and related factors in patients with Type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 751492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tip 2 diabetes mellitus (DM) tanısı olan hastalardaki diyabetik ayak oranı ve diyabetik ayak patogenezinde önemli bir yeri olan diyabetik nöropati oranını ve onunla ilişkili olan faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve retrospektif olan bu çalışmaya 01 Ocak 2018 ile 01 Ocak 2021 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'ne bağlı Üst Kaynarca Diyabet Merkezindeki podoloji ünitesinde podolojik muayene olup tip 2 DM tanısı olan, 18 yaş üzeri hastalar dahil edilmiştir. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalıklar gibi sosyodemografik özellikler ile beraber, kullandıkları farmakolojik tedaviler, kullandığı farmakolojik DM tedavi protokolü, DM ile ilgili rutin istenen tetkikler gibi DM hastalığı ile ilgili bilgiler geriye dönük hastane bilgi sistemleri üzerinden taranmıştır.Ayrıca podoloji ünitemize başvuran hastaların, arşivde bulunan kendi muayene dosyaları üzerinden podolojik muayene bulguları da taranmıştır.Tüm hastaların diyabetik ayak lezyonları ve diyabetik nöropati durumları hastaların podolojik muayene dosyalarından aynı araştırmacı tarafından elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya tek grup halinde toplam 2440 tip 2 DM hastası kabul edilmiş olup hastaların yaş ortancaları 57[14] yıl olarak saptanmıştır.Çalışmaya dahil edilen hastaların diyabetik ayak ülseri oranı %2 saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to examine the rate of diabetic foot in patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus(DM), the rate of diabetic neuropathy, which has an important place in the pathogenesis diabetic foot, and the factors associated with it. Methods: Patients over the age of 18 with Type 2 DM who had podologycal examination in the podology unit of the Upper Kaynarca Diabetes Center affiliated to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between 2018, January 01 and 2021, January 01 were included in this cross-sectional and retrospective study.All patient's sociodemographic characteristics such as age, gender, comorbidities and information about DM disease such as pharmacological treatments they use, the pharmacological DM treatment protocol, routine requested examinations related to DM were scanned through the hospital information systems.In addition, the podologycal examination findings of the patients who applied to our podology unit were scanned through their own examination files in archive. Diabetic foot lesions and diabetic neuropathy status of all patiants were obtained from the podologycal examination files of patients by the same investigator.