Farklı tekniklerle üretilen geçici kron restorasyonların marjinal uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of marginal integrity of temporary crown restorations fabricated with different techniques
  1. Tez No: 833115
  2. Yazar: AYŞE HANÇER GÖYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı iki farklı basamak çeşidiyle hazırlanan ve CAD/CAM, 3D Yazıcı ve geleneksel yöntem olmak üzere üç farklı teknikle üretilen geçici kron restorasyonların marjinal uyumunun karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 21 no'lu akrilik dişin labial yüzde 1,5 mm genişliğinde 90° shoulder basamak şeklinde palatinal yüzde ise 1 mm genişliğinde chamfer basamak şeklinde preparasyonu gerçekleştirildi. Ölçü alınarak mum model elde edildi. Mum model bir krom-kobalt alaşımından döküldü ve çalışma modeli oluşturuldu. Bu modelin taraması yapılarak dijital ortama aktarıldı ve tasarımı yapıldı. Geçici kronlar CAD/CAM (n=10), 3D yazıcı (n=10) ve geleneksel yöntem (n=10) ile üretildi. Her grup için üretilen geçici kronların marjinal açıklık miktarı direkt yöntemle stereomikroskop yardımıyla x40 büyütme altında incelendi. Büyütme altında çekilen fotoğrafların ölçümleri labial ve palatinal yüzlerden belirlenen 20 referans noktasına göre gerçekleştirildi. Marjinal aralığın ölçümüne ilişkin değerlerin istatiksel analizinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normal dağılım testleri yapıldı. Normal dağılım göstermediği belirlenen marjinal aralık uzunluk değerlerinin gruba göre farklılaşma durumu ise Kruskall Whallis H Testi ile incelendi. Grupların kendi içinde iki farklı basamak tipi arasındaki marjinal aralık ölçümlerinin değerlendirilmesi ise Mann-Whitney U Testi ile incelendi. Çalışmanın sonucunda farklı tekniklerle üretilen geçici kron gruplarından elde edilen marjinal aralık ölçüm değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptandı (p0,05). Geleneksel üretim grubunun marjinal aralık değerleri basamak tiplerine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi (p=0,002).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the marginal fit of provisional crown restorations prepared with two different type of finish lines and fabricated by three different techniques: CAD/CAM, 3D Printer and conventional method. In the study, acrylic tooth number 21 was prepared with a 1.5 mm wide 90° shoulder finish line on the labial surface and a 1 mm wide chamfer finish line on the palatinal surface. A wax model was obtained by taking impressions. The wax model was cast from a chromium-cobalt alloy and a working model was created. This model was scanned, digitized and designed. Temporary crowns were produced by CAD/CAM (n=10), 3D printer (n=10) and conventional method (n=10). The marginal gap amount of the provisional crowns obtained for each group was examined under x40 magnification with a stereomicroscope using the direct method. The measurements of the photographs taken under magnification were performed according to 20 reference points determined from the labial and palatinal surfaces. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normal distribution tests were performed for statistical analysis of the values related to the measurement of the marginal space. The Kruskall Whallis H Test was used to analyze the difference of the marginal space measurements, which were found to be non-normally distributed, according to the group. The Mann-Whitney U Test was used to evaluate the marginal gap measurements between two types of finish lines within the groups. As a result of the study, there was a statistically significant difference between the marginal gap measurement data obtained from the provisional crown groups produced with different techniques (p0.05). The marginal gap values of the conventional group showed a statistically significant difference according to the type of finish lines (p=0.002).