Uplink sözleşmesi
Uplink agreement
  1. Tez No: 751547
  2. Yazar: MERVE ESEN BAYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde TV ve radyo yayınlarının tamamına yakını uydular vasıtasıyla sağlanmaktadır. Dünya genelinde uzay ve buna bağlı olarak uydu teknolojilerinin gelişmesiyle uluslararası yayın yapan uydu operatörleri çoğalmış ve etkinlik alanları da genişlemiştir. Tez konumuz olan uplink sözleşmeleri de özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısında hız kazanan uydu yayıncılığı alanında, uydu operatörleri ile uydu yayıncılığından yararlanmak isteyen yayıncıların bir araya gelerek uplink servisinden yararlanmalarına ilişkindir. Uplink sözleşmeleri, uygulamada çok sıklıkla görülen hatta neredeyse yapılması zorunlu niteliğe varmış, dünya çapında yaygınlığı olan sözleşmelerdir. Operatörün sahip olduğu uydu üzerinden, yayıncıya uplink hizmeti sağlaması ve yayın kalitesini korumaya yönelik diğer izleme ve ayarlamaları yapmasına karşılık, yayıncı temelde ücret ödeme borcu altındadır. Çalışmamızda uplink sözleşmesine esas teşkil eden uydu teknolojisi ve uydu yayıncılığı, uplink hizmetinin kapsamı, uplink sözleşmesinin unsurları, nitelikleri, benzer sözleşmelerden farkı, hukuki niteliği, şekli, tarafların borçları ve sözleşmenin sona ermesi başlıkları altında inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently almost all TV and radio tranmissions are broadcasted via satellites. With the development of space technologies and, accordingly, satellite technologies throughout the world, satellite operators broadcasting internationally have increased in numver and their fields of activity have expanded. Uplink contracts in this current thesis are related to get benefit from uplink service which gathers satellite operators and broadcasters that aim to utilize satellite broadcasting. Within the scope of, satellite broadcasting field improved its speed especcialy in the last half of the 21th century. Uplink contracts are agreements that frequently used in practice in fact imperative to acti them and Worldwide known. On condition that operator provides uplink service and monitoring and fixing service to protect the quality of broadcasting, the broadcasters duty is a paying lease payment. In this study, satellite technology bases on uplink contract and satellite broadcastiong, the scope of uplink service, elements of uplink contract, differences between similar contracts, legal characteristics, the form of contract, the obligation of parts and the termination of contracts have been evalluated.