Kamu finansmanı ve özelleştirme
Public finance and privatization
- Tez No: 751553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN TÜLEYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Devletin ekonomi üzerindeki rolüne yönelik yapılan tartışmalar günümüzde daha çok ne düzeyde bir müdahale olması gerektiğine yönelik olmuştur. Devletin ekonomiye müdahalede bulunmak amacıyla kullandığı araçlardan birisi kamu harcamalarıdır. Kamu harcamaları ülkemizde 1990 sonrasında daima artış gösteren bir eğilimde olmuştur. Bu ciddi artış sonucunda da kamu finansmanı sorunu ortaya çıkmıştır. Kamu finansmanını sağlamak amacıyla kullanılan yöntemler daha çok vergiler, vergi dışı gelirler, borçlanma ve monetizasyon (vadesi gelen borcun para basılarak ödenmesi) olsa da bu araçların yanı sıra bir de özelleştirme yöntemi kullanılmıştır. Kamu finansman aracı olarak tercih edilen özelleştirme yönteminin ekonomik yönden de birçok etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada, esas itibariyle arızi bir gelir olarak görülen özelleştirmeden sağlanan gelirlerin ülkemizde kamu harcamalarının finansmanında önemli bir gelir kaynağı olup olmadığı araştırılacaktır. Ayrıca özelleştirmelerin mali etkileri ile birlikte özellikle kaynak kullanımında etkinlik, verimlilik ve iktisadi etkileri literatür kaynaklar çerçevesinde betimsel analize tabi tutulacaktır. Buna yönelik belirli yıllar için özelleştirmeden sağlanan gelirler, ayrıca vergi gelirleri ve vergi dışı gelirlere ilişkin istatistiki veriler kullanılacaktır. Çeşitli ülkeler itibariyle dünyada ve ülkemizde özelleştirmenin etkinlik durumu tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Discussions on the role of the state on the economy are mostly about what level of intervention should be. One of the tools used by the state to intervene in the economy is public expenditures.In our country, public expenditures increased continuously after 1990. As a result of this serious increase in public expenditures, the problem of public finance has emerged. In order to provide public financing, a privatization method was used in addition to taxes, non-tax revenues, borrowing and monetization method. The privatization method, which is preferred as a public financing tool, has many effects in terms of its economic results. In this study, it will be investigated whether the revenues obtained from privatization, which is seen as an accidental income, are an important source of income in the financing of public expenditures in our country. I In addition, the financial effects of privatizations, as well as the efficiency, productivity and economic effects in resource use, will be subjected to descriptive analysis within the framework of literature sources. For this purpose, statistical data on privatization revenues, tax revenues and non-tax revenues for certain years will be used. The effectiveness of privatization in the world and in our country will be discussed in terms of various countries.