Bağlantılı öğrenme ile STEM yaklaşımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerilerine, dijital medya okuryazarlıklarına ve sosyal girişimcilik niyetlerine etkisinin incelenmesi
Investıgatıon of connected learnıng and STEM approach on 21st century learnıng and renewal skılls, dıgıtal medıa lıteracy and socıal entrepreneurshıp ıntentıons of prımary school 3rd grade students
- Tez No: 751589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı; bağlantılı öğrenme ile STEM yaklaşımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerilerine, dijital medya okuryazarlıklarına ve sosyal girişimcilik niyetlerine etkisini incelemektir. Bu araştırmada problem durumuna bağlı olarak nitel ve nicel veriler kullanılmış, karma yöntemlerden keşfedici sıralı (ardışık) desen tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu ise seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu bağlamda araştırmacının görev yaptığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında Karaman ili Kâzımkarabekir ilçesinde bulunan bir ilkokulun 3. sınıflarında öğrenim gören iki şubede bulunan ortalama yaşları dokuz ve on olan 47 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Veriler önce nitel kısımda katılımcıların merak ve ilgi alanlarını keşfetmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan veli ve öğrenci görüşme formlarıyla toplanmıştır. Daha sonra nicel veriler ise 21. Yüzyıl Öğrenme ve Yenilenme Becerileri Ölçeği (21 YÖYBE), Sosyal Girişimcilik Niyetleri Ölçeği (SGNÖ) ve Dijital Okuryazarlık Ölçekleri (DOÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın ilk haftasında ölçekler her iki gruba da ön-test olarak uygulanmış, kontrol grubuna kazanımlar program doğrultusunda düz anlatım yöntemiyle, deney grubuna ise bağlantılı öğrenme yaklaşımıyla uygulamalı olarak verilmiştir. Veriler istatistiksel yöntemle değerlendirilmiş, nicel verilerin analizine geçmeden normallik testi yapılarak çarpıklık ve basıklık değerleri ölçeklerin geneli ve alt boyutları bağlamında test edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuş ve yer yer görüşmelerden direkt alıntılara yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda bağlantılı öğrenme yaklaşımı ile STEM etkinliklerinin öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini ve dijital okuryazarlıklarına yönelik becerilerini pozitif yönde etkilerken, sosyal girişimcilik niyetlerinde ise istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of connected learning and STEM approach of primary school 3rd grade students on 21st century learning and renewal skills, digital media literacy and social entrepreneurship intentions of primary school 3rd grade students. In this study, exploratory sequential design, which is one of the mixed methods of qualitative and quantitative data, was used in line with the problem situation. Convenience sampling method was preferred among the non-random sampling methods for the study group of the study. In this context, the sample of the research; In the 2021-2022 academic year, in which the researcher has worked, 47 students with an average age of nine and ten in two diffirent classes, studying in the 3rd grade of a primary school in Kâzımkarabekir district of Karaman province. Firstly, the data were collected through parent of the sample and student interview forms prepared by the researcher in the qualitative part. Afterwards, quantitative data were gathered by the 21st Century Learning and Renewal Skills Scale (21 LRSS), Social Entrepreneurship Intentions Scale (SEI), and Digital Literacy Scales (DLS). In the first week of the study, the scales were applied to both groups as a pre-test, the achievements were given to the control group with the traditional method and to the experimental group with the connected learning approach. The data were analysed with the SPSS 21.0 program, and the normality test was performed before analyzing the quantitative data, and the skewness and kurtosis values were tested in the context of the overall and sub-dimensions of the scales. Qualitative data, on the other hand, were subjected to content analysis and direct quotations from the interviews were included from time to time. As a result of the findings of the study, it was discovered that connected learning approach and STEM activities affected students' attitudes towards 21st century skills and digital literacy in a positive way, but no statistically significant difference was found in social entrepreneurship aspects.