Farklı oranlarda peynir altı suyu ve nane yağının ayranda kullanım olanakları
Possibilities of using different proportions of whey and mint oil in ayran
  1. Tez No: 751615
  2. Yazar: ŞAKİRE MERVE ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM PELİN CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE HASTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Peynir altı suyunun içermiş olduğu proteinler ve diğer besin maddeleri beslenme açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada farklı oranlarda peynir altı suyu ve nane yağı ile ayran üretilmiştir. Bu amaçla 7 farklı deneysel grup yapılmıştır ve K grubu (Kontrol), NY1 grubu (0,1 ml nane yağı), NY2 grubu (0,2 ml nane yağı), P1NY1 grubu (%25 Peynir altı suyu + 0,1 ml nane yağı), P1NY2 grubu (%25 Peynir altı suyu + 0,2 ml nane yağı), P2NY1 grubu (%50 Peynir altı suyu + 0,1 ml nane yağı), P2NY2 grubu (%50 Peynir altı suyu + 0,2 ml nane yağı) şeklinde isimlendirilmiştir. Grupların, +4 ̊C'de depolamanın 1., 3., 5., 7. ve 14. günlerindeki mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Ayran örneklerinde peynir altı suyu ve nane yağının artan kullanımının psikrofil bakteri sayısı (log kob/ml), koliform grup bakteri (log kob/ml), maya-küf sayısı (log kob/ml), lactobacil spp. (log kob/ml) ve lactococ spp.
Özet (Çeviri)
Proteins and other nutrients contained in whey have an important place in terms of nutrition. In this study, ayran was produced with different proportions of whey and mint oil. For this purpose, 7 different experimental groups were made and Group K (Control), Group NY1 (0,1 ml mint oil ), Group NY2 (0,2 ml mint oil), Group P1NY1 (25% whey + 0,1 ml mint oil), Group P1NY2 ( 25% whey + 0,2 ml mint oil), Group P2NY1 (50% whey + 0,1 ml mint oil), Group P2NY2 (50% whey + 0,2 ml mint oil ) named as. Then the microbiological, chemical and sensory properties of ail groups were examined on the days of 1., 3., 5., 7. and 14. of storage at +4 ̊C. The effect of increased use of whey and mint oil in ayran samples; the number of psychrophilic bacteria (log cfu/ml), coliform group of bacteria (log cfu/ml), the number of yeast-mold (log cfu/ml), lactobacilli spp. (log cfu/ml) and lactococcal spp.