Lorentz-Minkowski uzayında eğrilerin diferensiyel geometrisi
Differential geometry of curves inLorentz-Minkowski space
  1. Tez No: 751663
  2. Yazar: FURKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ön hazırlık olarak, Öklid uzayındaki temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, bir sonraki bölüme hazırlık olarak, Lorentz-Minkowski uzayındaki temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Lorentz-Minkowski uzayında eğriler verilmiştir. Bu eğriler spacelike,timelike ve lightlike olması durumuna göre detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca Lorentz-Minkowski düzleminde eğriler, helis kavramı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first chapter, as a preliminary, basic definitions and theorems in Euclidean space are given. In the second chapter, the basic definitions and theorems in Lorentz-Minkowski space are given as a preparation for the next chapter. In the third chapter, curves are given in Lorentz-Minkowski space. These curves have been examined in detail according to whether they are spacelike, timelike or lightlike. In addition, curves in the Lorentz-Minkowski plane, the concept of helix are given.