Döner maşalı tekerlek (kastor) ve sandalye tabanı dayanıklılık test cihazı tasarımı ve uygulaması
Ts 5337-1 en 1335-1 rotary wheel (castor) and chair base resistance test device design and production
- Tez No: 751699
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde üretilen mühendislik malzemeleri belli başlı standartlar doğrultusunda tasarlanmaktadır. Bu standartlar uluslararası komiteler ile belirlenmiştir. Bu çalışmada ofis çalışma sandalyesinin tekerlek ve sandalye tabanı dayanıklılık deney cihazı tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Avrupa standardizasyon komitesi (CEN) ve üye ülkelerinin ortak aldığı kararla bu standart yürürlüğe girmiştir. Ofis çalışma sandalyesi üreten firmaların bu kaliteleri sağladığını kanıtlamak için bu tarz test cihazlarına ihtiyacı vardır. Üreticiler kendi bünyelerine bağlı laboratuvarlarda veya bu şekil hizmet veren akredite kuruluşlarda bu kalite belgelerini almak zorundalardır. İmalatı yapılan test cihazı çalışmakta bulunduğumuz firmanın laboratuvarı için bir ihtiyaç olduğundan dolayı böyle bir çalışmaya gerek duyulmuştur. Test cihazı ile sandalye tabanı ve tekerleklerin dayanımı test edilecektir. Test süresince sandalye 110 kg ağırlık ile yüklenecektir. Sandalyenin basacağı zemin 36.000 kez döndürülecek ve daha sonra tekerleklerin durumu kontrol edilecektir. Kırık ve çatlak bulunmayan sandalye testte başarılı sayılacaktır. Tasarım ve imalatı gerçekleştirilen test cihazı bilgisayar ortamında solidworks programıyla tasarlandıktan sonra imalatı yapılmıştır. Üretilen bu test cihazı daha sonra NitroLab laboratuvarına teslim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The engineering materials produced today are designed in accordance with certain standards. These standards are set by international committees. In this study, the design and application of the wheel and chair base endurance tester of the office work chair was made. This standard came into force by a joint decision of the European standardization committee (CEN) and its member states. Companies that produce office chairs need this kind of test equipment to prove that they meet these qualities. Producers are obliged to obtain these quality certificates in their own laboratories or in accredited organizations providing such services. Since the test device manufactured was a need for the laboratory of the company we work for, such a study was needed. The strength of the chair base and wheels will be tested with the test device. During the test, the chair will be loaded with a weight of 110 kg. The floor on which the chair will step will be rotated 36.000 times and then the condition of the wheels will be checked. The chair that has no broken or cracked will be considered successful in the test.The test device, which was designed and manufactured, was designed in computer environment with solidworks program and then manufactured. This test device was then delivered to the NitroLab laboratory.