Yönetici hemşirelerin algılanan alturistik liderlik davranışlarının hemşirelerin yöneticilerine güveni üzerine etkisi
The effect of perceived altruistic leadership behaviors of manager nurses on trust of nurses
  1. Tez No: 751725
  2. Yazar: MERVE TERCANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMANUR KUMRAL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Araştırma, yönetici hemşirelerin algılanan alturistik liderlik davranışlarının, hemşirelerin yöneticilerine duydukları güven üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma İstanbul ilinde bir eğitim araştırma ve bir devlet hastanesinde çalışmakta olan 386 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Alturistik Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Güven Ölçeği Yöneticiye Güven Alt Boyutu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t test, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 32,02±7,29 olup, %74,4'ünün kadın, %80,6'sının lisans mezunu, %51,6'sının mesleki deneyim süresinin beş yıldan fazla olduğu görüldü. Hemşirelerin Yöneticiye Güven puan ortalaması 4,13±1,04, Alturistik Liderlik Ölçeği puan ortalaması ise 25,50±7,25 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The research aimed to determine the effect of the perceived altruistic leadership behaviours of manager nurses on nurses' trust in their managers. Methods: The descriptive and correlational research was conducted with 386 nurses from a training and research hospital and a public hospital in Istanbul. Information Form, Altruistic Leadership Scale, and Organizational Trust Scale's Trust in Manager Subscale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, One-way ANOVA test, Kruskal Wallis-H test, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses' mean age was 32.02±7.29 years, 74.4% were female, 80.6% had bachelor's degree, and 51.6% had more than five years of professional experience. Nurses' mean score from the Trust in Managers Subscale was 4.13±1.04, and 25.50±7.25 from the Altruistic Leadership Scale.