COVID-19 pandemi yönetimi sürecinde il özel idarelerinin rolü: Çanakkale örneği
The role of special provincial administrations in the COVID-19 pandemic process: Çanakkale sample
  1. Tez No: 751726
  2. Yazar: TUNCAY SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Pandemi kuralları gereğince gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağı ile birlikte çeşitli ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çeken 65 yaş ve üzeri ile çeşitli kronik rahatsızlıkları olan yaşlılar olan ya da bakmakla yükümlü olduğu bireyler olan hanelerin ihtiyaçlarının giderilmesi adına İllerde Valinin başkanlığında, İlçelerde Kaymakamların başkanlığında“Vefa Sosyal Destek Grupları”oluşturulmuştur. Bu çalışmada Çanakkale Vefa Sosyal Destek Grubunun tüm afet risklerine karşılık yaşanan olumlu ve olumsuz sonuçların görülerek, afet riski açısından detaylı incelenmesi, karşılaşılan eksiklerin tespit edilerek çözüme kavuşturulması ve ileriki dönemdeki çalışmalara katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Vefa Social Support Groups”have been established under the chairmanship of the Governor in the Provinces and the District Governors in order to meet the needs of the households aged 65 and over, who have difficulties in meeting their various needs together with the curfew in accordance with the pandemic rules, and the elderly with various chronic diseases or their dependents. In this study, it is aimed to see the positive and negative results of Çanakkale Vefa Social Support Group in response to all disaster risks, to examine in detail in terms of disaster risk, to identify and solve the deficiencies encountered, and to contribute to future studies.