الاتساق في القصة القصيرة :دراسة تطبيقية على مجموعة دمشق الحرائق لزكريا تامر
Kısa öyküde uyum: Zekeriye Tamir'in koleksiyonun (ŞamYangınları) üzerine uygulamalı bir araştırma
- Tez No: 751759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED ALADWANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriyeli yazar Zakaria Tamer'in“Şam Yangınları”adlı öykü koleksiyonunda metinsel bağdaşıklık araçlarını araştırmaktır. Araştırmacılar, Kur'an-ı Kerim, hadisler, kitaplar, makamlar ve rivayetler gibi farklı metinlerde metnin birbiriyle tutarlılığını ve uyumunu sağlamak için tutarlılığı ve araçlarını incelemekle meşguller. Bu çalışmada, Arap dünyasının gerçekliğini ve eleştirisini konu edinen kurmaca yazım tekniklerini yenilemede tanınmış öykü yazarlarından Zakaria Tamer'in MS 1973 yılında yayımladığı“Ateşlerin Şam”adlı öykülerinin metinlerini analiz edeceğim. Halliday ve Hassan'ın tutarlılık standartları makalesi tarafından geliştirilen metodolojiyi takip ettim ve bu çalışma sayesinde“Zkaria Tamer”in yönlendirme, ikame, ihmal, bağlaç gibi dilbilgisel tutarlılık araçlarını ve sözcüksel tutarlılık gibi: tekrar ve bağlaç kullandığını buldum.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search for textual coherence tools in the story collection“Damascus Fires”by the Syrian writer Zakaria Tamer. The researchers have been busy studying consistency and its tools in achieving the text's coherence and cohesion with each other in different texts such as: The Noble Qur'an, the hadith, books, maqamat, and narrations. In this study, I will analyze the texts of the stories“Damascus of Fires”published in 1973 AD by Zakaria Tamer, one of the well-known story writers in renewing fiction writing techniques that concern the reality and criticism of the Arab world. I followed the methodology developed by Halliday and Hassan's paper for consistency standards, and I found through this study that“Zakaria Tamer”uses the means of grammatical consistency such as referral, substitution, omission, conjunction, and lexical consistency such as: repetition and conjunction.