Burdur ili Cynipidae (Insecta: Hymenoptera) faunası
Cynipidae (Insecta: Hymenoptera) fauna of Burdur province
- Tez No: 751758
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Burdur'un gal arıları (Hymenoptera: Cynipidae) faunasını ortaya koymak amacıyla 2020-2022 yılları arasında arazi çalışmaları yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda toplam 69 tür tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde toplam 150 farklı lokaliteden gal örnekleri toplanmıştır. Laboratuvara getirilen gallerden çıkan ergin arıların teşhisleri yapılmıştır. Tespit edilen türlerden bir tanesi (Andricus arslani Azmaz & Katılmış, 2022) bilim dünyası için yeni tür, üç tanesi ise (Andricus melikai Pujade-Villar & Kwast, 2002; A. pseudocecconii Melika, Tavakoli & Stone, 2022; Saphonecrus undulatus (Мауr, 1872)) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Türkiye Cynipidae faunasında yer alan mevcut türlerden 44 tanesi ilk kez bu çalışma ile Burdur ilinden kaydedilmiştir. Her bir türün, araştırma bölgesindeki lokasyonları, elde edilen ergin birey sayıları, konukçu bitki ve/veya konukçu galleri, gal fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Field studies were conducted between 2020 and 2022 in order to reveal the gall wasps (Hymenoptera: Cynipidae) fauna of Burdur province, and a total of 69 species were identified as a result of these studies. Gall samples were collected from 150 different localities in research area. After collection, adult wasps emerging from their galls have been taxonomically identified in laboratory. The determined species include one new species (Andricus arslani Azmaz & Katılmış, 2022) for current literature and three new records (Andricus melikai Pujade-Villar & Kwast, 2002; A. pseudocecconii Melika, Tavakoli & Stone, 2022; Saphonecrus undulatus (Мауr, 1872)) for Turkish cynipid fauna. By this study, the 44 members of the current Turkish cynipid fauna were recorded from Burdur province for the first time. Sampling localities, number of adult wasp, host plants and/or host galls, gall photographs are also given.