Akut ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü hastalarında uzun predilatasyon süresiyle yapılmış perkütan koroner girişimin koroner flow üzerine etkisi
Effect of percutaneous coronary intervention with long predilatation period on coronary flow in patients with acute ST segment elevation myocardial infartus
- Tez No: 751892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİM EMET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığı dünya genelinde ölüm sebepleri incelendiğinde ilk sırada gelmektedir. ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (STEMI) tanısı konulduktan sonra hızlıca revaskülarizasyonun sağlanması gerekmektedir. Koroner akım ve perfüzyon ne derece iyi sağlanırsa hastanın uzun dönem sonuçlarının o derece iyi seyrettiği bilinmektedir. Çalışmamızda STEMI'da primer perkütan koroner girişimlerde (PKG) balon anjiyoplasti amacıyla yapılan balon predilatasyonun uzun (>30 sn) ve kısa süre (0,05) İşlem sonrası troponin değeri zaman grafiğinde uzun süre balon predilastasyon yapılanların daha erken saatlerde troponin pik değerine ulaştığı görüldü. Zamana göre EKG düzelme yüzdeleri uzun süreli balon grubunda 1, 3 ve 6. Saatte (sırasıyla 78,71±21, 92,26±1, 96,77±1) kısa balon grubuna göre (sırasıyla 60,97±2, 81,94±1, 92,90±1) daha yüksek görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary artery disease ranks first when the causes of death are examined worldwide. After the diagnosis of STEMI is established, prompt revascularization is urgent. It is known that the better the coronary flow and perfusion are, the better the long-term results of the patient. In our study, it was aimed to compare the effects of balloon angioplasty with long and short-term predilation on coronary flow in primary PCIs in STEMI with some determining parameters. Methods: 62 patients who applied to our clinic with the diagnosis of STEMI and underwent primary PCI were included in our study. Predilation was performed with a short-term balloon under 30 seconds in 31 patients, and a long-term balloon over 30 seconds in the other 31 patients. ST segment resolutions, laboratory parameters, troponin follow-ups and peak hours were observed in the ECG of both groups after the procedure. Parameters such as TIMI score, TIMIfc and MBG of the revascularized responsible vessel after the procedure were evaluated. Results: Participants in both groups were found to be similar in terms of features other than the investigated parameters. (p>0.05) In the time graph of the troponin value after the procedure, it was observed that those who ballooned for a long time reached the troponin peak value in the earlier hours. Percentages of ECG improvement over time in the long-term balloon group at 1,3 and 6 hours (78.71±21, 92.26±1, 96.77±1, respectively) compared to the short balloon group (60.97±2, 81, respectively). 94±1, 92.90±1) was higher.