Kütahya, Eskişehir ve bilecik illerine ait seçili seramik ürünlerinin rekabetçilik gücü: Karşılaştırmalı bir analiz
Competitiveness of selected ceramic products from the provinces of kütahya, Eskişehir and Bilecik: A comparative analysis
  1. Tez No: 751905
  2. Yazar: İREM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İÇLEM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Rekabet, bireylerin ve kurumların hedefledikleri ve ulaşmak istedikleri bir amaç doğrultusunda içinde bulundukları yarış şeklinde tanımlanabilir. Firmalar açısından değerlendirildiğinde, pazarda istedikleri payı almak ve en iyisi olmak için verilen çaba olarak da ele alınabilir. Rekabet gücü, rekabete maruz kalan şahıs ve firmaların yüksek performans ile sürdürülebilir bir düzeyde istihdam seviyeleri üretebilmek için pazarda bulunan diğer rakiplere kıyasla elde ettikleri avantajdır. Birinci bölümde, rekabet kavramı, rekabet gücü kavramı, rekabet gücü düzeyleri, uluslararası rekabet gücü faktörleri, klasik ve modern olmak üzere iki farklı yaklaşım olan uluslararası rekabet gücünü belirlemeye yönelik yaklaşımlar ve uluslararası rekabet gücü düzeyini ölçen bazı yöntemler ele alınmıştır. İkinci bölümde, seramiğin tanımı ve tarihi, seramik sektör ürünlerinin sınıflandırılması, Dünya'da, Türkiye'de ve Kütahya'da seramik sektörü ve genel ticaret sistemine göre çalışmada yer alan seramik alanları hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde, çalışmanın uygulaması yer almakla birlikte araştırmanın amacı ve önemi, araştırmada kullanılan veri ve yöntemler, araştırmanın bulguları ele alınmıştır. Ardından sonuç ve araştırmanın kısıtları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Competition can be defined as a race which individuals and institutions are in a line with a goal they aim and want to achieve. When evaluated in terms of firms, it's considered as an effort to get a share from the market and to be the best. Competition power is a advantage which in comparison with other competitors from the market individuals and institutions who exposed to competition want to get employment levels which sustainable level with high performance. In the first chapter, the concept of competition, the concept of competition power, the factors of competition power, classic approach and modern approach which are two different approaches to aim determine international competition power and several methods to calculating of international competition power were discussed. In the second chapter, the concept and history of ceramic, classification of the ceramic sector's products, the ceramic sector of the World, Turkey and Kutahya, general information about fields of ceramic in general trading system were involved. In the third chapter, the application of the study, the aim and importance of the study, the data and methods which were used in the study, the study's findings were discussed and after that constraint of the study was involved.