مصطلح الجهل في القرآن الكريم دراسة تحليلية موضوعية
Kur'an-ı Kerim'de cehalet terimi, objektif bir analitik çalışma
- Tez No: 751947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN ÇONKOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Qur'an-ı Kerim'in cehalet ve ehli ile ilgili âyetlerini ve bunların sebeplerini ve sebeplerini konu edinmiştir. Birey ve toplum için büyük önemi nedeniyle analitik bir çalışma olarak cehaletin etkileri. Cehalet insanın ve insanlığın düşmanıdır, aksine kötülüğün temelidir. Bunun temel amacı, Kur'an-ı Kerim'de cehaleti ve cahili tespit etmek olup, Kur'an-ı Kerim cehaleti mahkûm etmekte ve onu bir helâk sebebi saymakta, cehaletin din ve hayattaki zararlı etkilerini kamuoyuna bildirmektir. Kur'an-ı Kerim“ cehalet ”terimini bilimsel, mantıksal ve içgüdüsel olarak bozulmuş bir inanç anlamında kullanmıştır. Kur'an-ı Kerim'de ilmin zıddı olan şeye gelince, o da bilgi eksikliğidir. Kur'an'da cehalet, basiretin, aklın ve mantığının zıttadır. İslam öncesi döneme, gücün hakemliği ve kabile bağnazlığının, yani güçlünün zayıfa hükmetmesi ve tehlikeli zararlıların cehaletinin hâkim olduğu dönem olduğu için Cahiliye (Cehalet) deniyordu. Ve cehaletle ilgili olan, doğrudan veya dolaylı olarak cehalete yol açan eş anlamlılar. Cehalet toplumların karşı karşıya olduğu en ciddi sorunlardan biridir ve sadece cahillik değil, kalbin imandan yoksun olması, doğru yoldan sapması, aleyhte bir şeye inanması, kötü vaya akla ve dine aykırıdır olan şeyleri yapması anlamına da gelir. Ve bundan hareketle benim mesajım, Kur'an-ı Kerim'deki cehalet kavramını, türevlerini, sebeplerini, ona nelerin yol açtığını ve bundan kaçınmak için bazı çözüm yollarını tanımlamak. Ve- Niyetimiz Allah rızası içindir- sözüyle bitiriyorum.
Özet (Çeviri)
Deals with the verses of the Qur'an about ignorance and its people and their reasons and reasons. The effects of ignorance as an analytical study due to its great importance for the individual and society. Ignorance is the enemy of man and humanity, rather it is the basis of evil. The main objective of it is to identify ignorance and the ignorant in the Holy Qur'an, and the Holy Qur'an condemns ignorance and considers it a cause of destruction, And to inform the public the harmful effects of ignorance in religion and life. The Holy Qur'an used the term“ ignorance ”in the sense of a scientifically, logically and instinctively corrupt belief. As for what is the opposite of knowledge in the Holy Qur'an, it is lack of knowledge. Ignorance in Qur'anic usage is the opposite of prudence, wisdom and mind. The pre-Islamic period was called the Jahiliyyah (Ignorance), because it was the period of arbitration of power and tribal fanaticism, i.e. the ruling of the strong over the weak, and ignorance of the dangerous pests. And what is related to ignorance, synonyms that lead to ignorance directly or indirectly. Ignorance is one of the most serious problems facing societies, and it does not mean illiteracy only, but it also means that the heart is devoid of faith and deviation from the right path, and belief in something contrary to what it is or doing things that are contrary to reason and religion. And based on this, my message was to define the concept of ignorance in the Holy Qur'an, its derivatives, its causes, what leads to it and some solutions to avoid it, and -Allah be behind our intention-. •