Second language reading identity in literature studies in a Turkish university context
Türkiye'de üniversite düzeyinde edebiyat çalışmalarında ikinci dil okuma kimliği
  1. Tez No: 752013
  2. Yazar: HASAN SERKAN KIRCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PHILIP GLOVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, üniversite düzeyinde bir grup öğrencinin okuma kimliği hakkındadır. Okuma kimliği, öğrencilerin kendilerini okuyucu olarak nasıl gördükleri ile ilgilidir. Okuma, farklı insanlar, yerler ve fikirler hakkında bilgi ve deneyimler sağlayarak bireyin öğrenmesini destekler. Post yapısalcılık ve sosyokültürel teori, kimliğin toplumdaki bireyler ve gruplar tarafından kendini konumlandırma yoluyla değişebilir ve inşa edildiğini öne sürer. Bu tez, Türkiye'deki bir üniversitedeki 45 İngiliz Dili Eğitimi (ELT) öğrencisinden elde edilen yazılı raporlar, öğrenci günlükleri ve görüşme verilerini rapor eden nitel bir çalışmadır. Bu çalışmada içerik analizi, tematik analiz ve analitik bir çerçeve kullanılmaktadır. İçerik analizi, öğrencilerin kendilerini okuyucu olarak nasıl konumlandırdıklarını, ne okuduklarını, okumaya ne kadar motive olduklarını ve okumanın faydalarını ortaya çıkarmıştır. Tematik analiz bölümünde, ortaya çıkan temalar bilişsel, duygusal ve sosyal olarak ele alınmıştır. Ardından içerik ve temalar analitik çerçevede ele alınmıştır. Analitik çerçevede öğrencilerin okuma kimliği, Açık İfade Kimliği, okumayı öğrencinin tüm yaşamının önemli bir parçası olarak tanımlayan, İçe Yansıtılmış İfade Kimliği, okumanın sınırlı ve belirli konularda okumanın önemli olduğu, Tarafsız İfade Kimliği, okumanın belirli durumlar için kullanılan bir araç olarak kabul edildiği yer olarak ele alınmıştır. Öğrencilerin eğitim yaşamlarında okumanın rolüne ilişkin iç görü sağlayan sonuçların müfredat ve metodolojik içerik açısından etkileri vardır
Özet (Çeviri)
This study is about the reading identity of a group of students at university level. Reading identity refers to how learners present themselves as readers to other people. Reading supports learning throughout education and beyond by providing knowledge and experiences about different people, places, and ideas. Insights from post structuralism and sociocultural theory suggest that identity is changeable and constructed through self-positioning by individuals and groups in society. This thesis reports on a largely qualitative study of reading by 45 students of English Language Teaching (ELT) at a university in Turkey expressed through written reports, learner diaries and interview data. This study employs content analysis, thematic analysis, and an analytical framework. Content analysis shows how the students positioned themselves as readers, what they read, how motivated they were to read, and the benefits of reading. Thematic analysis identified emerging themes as cognitive, affective, and social. Content and themes were then brought together using an analytical framework where the students' reading identity was categorised as manifest state identity, that identified reading as an important part of the student's whole life, introjected state identity where reading was important for limited and specific aspects of the student's life, and neutral state identity where reading was considered as a tool for specific situations. Results providing insights into the role of reading in the students' educational lives have implications in terms of the curriculum and methodological content.