Cabin crew perception of air rage and unruly passengers
Kabin görevlisi bakış açısıyla hava öfkesi
  1. Tez No: 752053
  2. Yazar: ASLI PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hava öfkesi (Air Rage) uçak seyahati esnasında yolcunun aşırı siniri ve kural dışı davranmasına, kontrolünü kaybetmesine ve düzen bozucu harekelerde bulunmasına denir. Dünya'da ve ülkemizde hava taşımacılığının önemi ve kapsamı gün geçtikçe artmaktadır. Artan trafik ve yolcu sayısı, havayolu çalışanları üzerinde, modern hayatın getirdiği strese eklenmektedir. Artan sayıdaki Hava Öfkesi olayları da, özellikle kabin personeli açısından oldukça sıkıntı yaratan bir durumdur. Uçuş emniyeti ve yolcuların varacakları yere güvenli ve konforlu bir şekilde ulaştırmak açısından düzen bozucu yolcular önceden fark edilmeli ve olay daha başlamadan önüne geçilmelidir. Ülkemizde eksikliği hissedilen bu alanda yapmış olduğum çalışma kural dışı yolcu yaklaşımlarını, Hava Öfkesi 'ne neden olan faktörleri ve kabin personelleri üzerinde etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmayla konu hakkında farkındalık yaratmak ve bu sayede gittikçe artan Hava Öfkesi vakalarının en aza indirilmesine yardımcı olmak hedeflenmiştir. Araştırmayı nicel bir sonuca dayandırmak için dört bölümden oluşan bir anket hazırlanmış, Google Forms üzerinden kabin personellerine gönderilmiştir. 216 katılımcının cevapları aynı metotla alınmış ve toplanan veriler IBM SPSS programı ile araştırma metotları kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak Hava Öfkesi 'ne sebep olan etkenler saptanmış, eğitim düzeyi ile Hava Öfkesi algısının daha fazla geliştiği gözlemlenmiş, Hava Öfkesi'nin Tükenmişlik ve Örgütsel Bağlılığa etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air Rage is the unruly acts of distraught passengers that leads to loss of control and the disturbance of order during air travel. The importance and the scope of air transportation is increasing with each passing day. Meanwhile, increasing air traffic and air passengers along with increases in aviation employees, has increased modern day stresses associated with the industry. Recent Air Rage cases are nettlesome specifically to Cabin Crew. In order to maintain flight safety and to provide safe and comfortable travel to passengers to their destinations, unruly passengers should be identified and the case should be prevented before it takes place. There is a necessity for and yet a lack of such studies in Turkey, this study aims to analyse the phenomenon of unruly passenger, the factors causing Air Rage and its impacts on Cabin Crew. It is intended to create an awareness on the issue and to minimize the increasing Air Rage cases. The research is based on a quantitative result, a 4-chapter survey was created and was distributed to Cabin Crews via Google Forms. The responses of 216 Cabin Crew were received in the same way and the data was analysed with IBM SPSS program and research methods. As a consequence, factors causing Air Rage have been identified, the higher level of Air Rage related to the level of education has been observed and the impacts of Air Rage on Burnout and Organizational Commitment has been noticed.