Sivas evsel atıksu arıtma tesisi biyolojik arıtma ünitelerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının değerlendirilmesi
Evaluatıon of greenhouse gas emıssıons orıgınatıng from bıologıcal treatment unıts of Sivas domestıc wastewater treatment plant
- Tez No: 752072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ASLI GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında; uzun havalandırmalı aktif çamur prosesine sahip Sivas Atıksu Arıtma Tesisinde, atıksuların arıtılması sırasında oluşan biyolojik reaksiyonlardan kaynaklı sera gazı CO2 eşdeğerinin 3 farklı metotla hesaplanması hedeflenmiştir. Sera gazı salınımı, 2020 yılı ve 2021 yıllarına ait tesise giren ve deşarj edilen su parametreleri değerleri ile hesaplanmıştır. Metot 1'de; uzun havalandırmalı aktif çamur tankında BOİ5 giderimi ve nitrifikasyon/denitrifikasyon reaksiyonlarının ampirik formülleri kullanılarak ürünlerin kütleleri belirlenmiştir.Bu ampirik formüller sonucunda; BOİ5 gideriminden kaynaklı sera gazı salınımı; 2020 ve 2021 yılında sırasıyla 50798,3 ton CO2 eşd./yıl ve 52363,05 ton CO2 eşd./yıl olarak bulunmuştur. 2020 ve 2021 yıllarına ait nitrifikasyon/denitrifikasyondan kaynaklı sera gazı salınımı ise sırasıyla; 12348,45 ton CO2 eşd./yıl ve 10769,29 ton CO2 eşd./yıl olarak hesaplanmıştır. 2020 ve 2021 yıllarına ait oluşan yeni çamur gideriminden kaynaklı sera gazı salınımı ise sırasıyla; 12994,48 ton CO2 eşd./yıl ve 11387,78 ton CO2 eşd./yıl olarak hesaplanmıştır.Toplamda sera gazı salınımı ise 2020 ve 2021 yılları için sırasıyla; 76141,23 ton CO2 eşd./yıl ve 74520,12 ton CO2 eşd./yıl olarak bulunmuştur. Metot 2'de; IPCC (2006) hesaplama yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme göre sera gazı salınımı; 2020 yılında 15123,33 ton CO2 eşd./yıl ve 2021 yılında 74520,12 ton CO2 eşd./yıl bulunmuştur. Son olarak metot 3'de ise; CCALC2 programı ile hesaplama yöntemi kullanılmış olup, toplam sera gazı salınımı 2020 ve 2021 yılları için sırasıyla; 62100 ton CO2 eşd./yıl ve 15708,13 ton CO2 eşd./yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; in Sivas Wastewater Treatment Plant, which has a long-aerated activated sludge process, it is aimed to calculate the greenhouse gas CO2 equivalent, resulting from the biological reactions occurring during the treatment of wastewater using three different methods. Greenhouse gas emissions was calculated with the values of the water parameters entering and discharging from the treatment plant in the 2020 and 2021. In Method 1; masses of the products were determined by using empirical formulas of BOD5 removal and nitrification/denitrification reactions in a long aeration activated sludge tank. As a result of these empirical formulas; greenhouse gas emission from BOD5 removal in 2020 and 2021 was found that 50798.3 tons of CO2 eq./year and 52363.05 tons of CO2 eq./year, respectively. Greenhouse gas emission resulting from nitrification/denitrification in 2020 and 2021 was calculated as 12348.45 tons CO2 eq./year and 10769.29 tons CO2 eq./year, respectively. The greenhouse gas emission resulting from the new sludge treatment in 2020 and 2021 was calculated 12994.48 tons of CO2 eq./year and 11387.78 tons of CO2 eq./year, respectively. Total greenhouse gas emission in 2020 and 2021 was found 76141.23 tons of CO2 eq./year and 74520.12 tons of CO2 eq./year, respectively. In Method 2; the IPCC (2006) calculation method was used. According to this method, greenhouse gas emission in 2020 and 2021 was found as 15123.33 tons of CO2 eq./year and 74520.12 tons of CO2 eq./year, respectively. Finally, in method 3 calculation method with CCALC2 program was used. Total greenhouse gas emissions in 2020 and 2021 was calculated as 62100 tons of CO2 eq./year and 15708.13 tons of CO2 eq./year, respectively.