Cerrahi hemşirelerinin etik (ahlaki) duyarlılığının belirlenmesi
Determining the ethical (moral) sensitivity of surgical nurses
  1. Tez No: 752119
  2. Yazar: SİMGE URUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET AVCI ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Etik duyarlılık, çalışma ortamındaki etik problemlerin tanınması ve çözümlenmesi konusunda doğru kararların alınabilmesi için, etik sorunu/ikilemleri ayırt edebilmedir. Bu araştırma cerrahi hemşirelerinin etik duyarlılığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilindeki bir devlet ve bir özel hastaneden, çalışmaya katılmayı onaylayan 299 cerrahi hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmada, araştırmacının geliştirdiği soru formu'na ilave olarak veriler; Ahlaki Duyarlılık Anketi (ADA) adlı ölçeği ile toplanmıştır. Değerlendirme için ortalama, yüzdelik, standart sapma, Students-T testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Çalışmadaki hemşirelerin yaş ortalaması X̅=28.13 ± 4.78, %73,9'u kadın, %67,6'sı bekar, %80,3'ünün çocuğu yok, %71,9'u lisans mezunu, %60,2'si kamu kurumunda, %61,2'si 1-5 yıldır hemşire olarak çalıştığı görülmüştür. Katılımcıların ADA Ölçeği toplam puan ortalamalarının 100.70±27.47 olduğu görülmüştür. Çalışmada sonuç olarak; katılımcıların pandemi döneminde değerlendirildiği halde ADA Ölçeği ve alt boyutlarında orta düzeyde etik duyarlılık ile bakım verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ethical sensitivity is the ability to distinguish ethical problems/dilemmas in order to make the right decisions about recognizing and solving ethical problems in the working environment. The research was carried out to determine the ethical sensitivity of surgical nurses. The sample of the study consisted of 299 surgical nurses from a state and a private hospital in Istanbul, who approved to participate in the study. In the research, in addition to the questionnaire developed by the researcher, the data; It was collected with a scale called Moral Sensitivity Questionnaire (ADA). Mean, percentile, standard deviation, Students-T test and ANOVA analyzes were used for evaluation. The mean age of the nurses in the study was X̅=28.13 ± 4.78, 73.9% were female, 67.6% were single, 80.3% had no children, 71.9% had a bachelor's degree, 60.2% It has been observed that 61.2% of them have been working as nurses for 1-5 years in a public institution. It was observed that the total mean score of the participants on the ADA Scale was 100.70±27.47. As a result of the study, Although the participants were evaluated during the pandemic period, it was observed that they provided care with moderate ethical sensitivity in the ADA Scale and its sub-dimensions.