Titanyum dioksit ve çinko oksit nanopartiküllerinin glutatyon redüktaz enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of titanium dioxide and zinc oxide nanoparticles on glutathione reductase enzyme activities
- Tez No: 752127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) glutatyon redüktazı (GR), titanyum dioksit nanopartiküllerinin (TiO2 NP'lerinin) ve çinko oksit nanopartiküllerinin (ZnO NP'lerinin) 0, 25, 50, 100, 250 ve 500 mg/L (ppm) konsantrasyonlarına in vitro olarak maruz bırakılmıştır. TiO2 NP'lerinin 25, 50, 100, 250 ve 500 ppm etkisinde glutatyon redüktaz enzim aktivitesindeki yüzde değişimler sırasıyla -3,12 ; -0,87 ; -2,12 ; -2,12 ve -1,50 olduğu hesaplanmıştır. ZnO NP'lerinin 25, 50, 100, 250 ve 500 ppm etkisinde glutatyon redüktaz enzim aktivitesindeki yüzde değişimler sırasıyla -2,01 ; +1,88 ; +0,38 ; -2,51 ve +0,75 olduğu hesaplanmıştır. Bu çalışmada, TiO2 NP'lerin ve ZnO NP'lerin konsantrasyonları arttırıldığında, kontrol gruplarına kıyasla GR enzim aktivitelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığını gözlemlenmiştir (p > 0.05, N=3). Sonuç olarak, TiO2 ve ZnO NP'leri, GR üzerine herhangi bir inhibisyon yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, baker's yeast (Saccharomyces cerevisiae) glutathione reductase (GR) were exposed to 0, 25, 50, 100, 250 and 500 mg/L (ppm) concentrations of titanium dioxide nanoparticles (TiO2 NPs) and zinc oxide nanoparticles (ZnO NPs) in vitro. Percentage changes in glutathione reductase enzyme activity under the effect of 25, 50, 100, 250 and 500 ppm TiO2 NPs were -3.12 ; -0.87 ; -2.12 ; -2.12 and -1.50 respectively. Percentage changes in glutathione reductase enzyme activity under the influence of 25, 50, 100, 250 and 500 ppm ZnO NPs were -2.01 ; +1.88 ; +0.38 ; -2.51 and +0.75 respectively. In this study, it was observed that when the concentrations of TiO2 NPs and ZnO NPs were increased, there was no statistically significant change in GR enzyme activities compared to the control groups (p > 0.05, N=3). In conclusion, TiO2 and ZnO NPs did not exert any inhibition on GR.