Duygu ifade etme becerisi ve duygu düzenleme güçlüğü ile somatizasyon belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotion expression skills and emotion regulation difficulties with somatization symptoms
- Tez No: 752209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı somatizasyon, duygu düzenleme güçlüğü, duygu ifade etme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi, toplum örneklemi olup, yaş aralığı 18-35 olan 123'ü (%73.2) kadın, 45'i (%26.8) erkek olmak üzere toplam 168 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda veri toplama amacıyla Demografik Bilgi Formu, Somatizasyon Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form ve Duygu İfade Etme Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek puanlarının 2 kategorili demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında Independent Samples T test kullanılırken, 3 ve daha fazla kategorili demografik değişkenlere göre karşılaştırılmasında One Way ANOVA analizi kullanılmıştır. One Way ANOVA analizinde gruplar arasında anlamlı farklılık olması durumunda farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için post hoc test olarak Tukey testi kullanılmıştır. Ölçek puanlarının arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanılırken, duygularını ifade etme ölçeği ve duygu düzenleme ölçeği puanlarının somatizasyon ölçeği puanlarına etkisinin incelenmesinde Çoklu Doğrusal Regresyoon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda somatizasyon ile duygu düzenleme güçlüğü pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Duygu ifade etme becerisi ile somatizasyon arasında istatistiki yönden anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca demografik değişkenlere göre cinsiyet, yaş, kronik hastalığa sahip olma, psikolojik yardım öyküsü ve psikolojik yardım ihtiyacı göre somatizasyon, duygu düzenleme güçlüğü ve duygu ifade etme becerileri düzeylerinde farklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between somatization, difficulty in emotion regulation, and ability to express emotion. The sample of the study is the community sample and consists of total of 168 participants, 123(%73,2) women and 45(%26,8) men, whose age range is 18-35. Demographic Information Form, Somatization Scale, Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form and Emotion Expression Scale were used to collect data in line with the purpose of the study. While the Independent Samples T test was used to compare the scale scores according to 2 category demographic variables, One Way ANOVA analysis was used to compare the scale scores according to demographic variables with 3 or more categories. In the One Way ANOVA analysis, if there is a significant difference between the groups the Tukey test was used as a post hoc test to determine between which groups the differences were. While Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationship between the scale scores, Multiple Linear Regression analysis was used to examine the effects of the scale of expressing emotions and emotion regulation scale scores on the somatization scale scores. As a result of the research, it was found that there is a positive relationship between somatization and difficulty in emotion regulation. No ignificant relationship was found between the ability to Express emotion and somatization. In addition according to demographic variable (gender, age, having a chronic disease, psychological help history and need for psychological help), it was observed that there were differences in the levels of somatization, difficulty in emotion regulation and ability to express emotions.