The symbolic representations of socio-cultural, political and philosophical issues in Edgar Allan Poe's selected short stories
Edgar Allan Poe'nun seçilmiş öykülerinde sosyo-kültürel, politik ve felsefi konuların sembolik temsilleri
- Tez No: 752210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İFAKAT BANU AKÇEŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, Edgar Allan Poe'nun seçilmiş üç hikayesi Kuyu ve Sarkaç, Amontillado Fıçısı ve Aksak Kurbağa'daki sosyo-kültürel, siyasi ve felsefi meselelerin sembolik temsillerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, bu kısa öykülerdeki simgesel anlatımların dönemin toplumsal olaylarıyla ilişkisini siyasi ve felsefi bir bakış açısıyla ele alarak incelemeyi amaçlamıştır. Bu seçilmiş öykülerdeki sembolik temsiller dönemin önemli olaylarıyla ilişkilendirilmiştir. Modern öykünün babası ve Amerika'nın ilk sembolist yazarı olarak görülen Poe'nun hayatındaki çalkantılı olayların yazarın eserlerine de yansıdığı görülmüştür. Poe'yu popüler yapan kısa öykülerdeki olay örgüsü ve karakterler incelenirken yüzeyde olandan çok sembolik temsiller üzerinde durulmuştur. Poe'nun Amerikalı bir yazar olması nedeniyle özellikle 19.yüzyıl ve Amerika'nın 19.yüzyılına yön veren toplumsal ve siyasi olaylar incelenmiş, felsefi düşünceler ve bilimsel gelişmeler tartışılarak gizli anlamlar ortaya çıkarılmıştır. Yazar Amerika'nın dışında daha fazla tanınır olduğu için yazarın dünyasını etkileyen her olay ve düşünce de analize dahil edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Edgar Allan Poe'nun öykülerinin, yaşadığı dönemin olaylarını sosyo-kültürel, politik ve felsefi açılardan nasıl temsil ettiğini, örtülü mesajları gün yüzüne çıkararak ortaya koymaya çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on symbolic representations of socio-cultural, political, and philosophical issues in Edgar Allan Poe's three selected stories, The Pit and the Pendulum, The Cask of Amontillado, and the Hop Frog. This study aimed to analyze the relations of the symbolic expressions in these short stories with the social events of the period by approaching them from a political and philosophical point of view. The symbolic representations in these selected stories were associated with the important events of the period. It has been seen that the turbulent events in the life of Poe, who is seen as the father of the modern short story and America's first symbolist writer, were also reflected in the author's works. While examining the plot and the characters in the short stories that made Poe popular, rather than what is on the surface, the emphasis is put on the symbolic representations. Since Poe is an American writer, especially the 19th century and the social and political events that shaped the 19th century of America were examined and philosophical thoughts were discussed along with scientific developments to dig out the hidden meaning. Since the author is better known outside America, every event and thought that affected the author's world was also included in the analysis. As a result, this study tries to reveal how Edgar Allan Poe's stories represent the events of his period from socio-cultural, political and philosophical perspectives by bringing the covert messages to the surface.