Beauveria bassiana'nın Callosobruchus maculatus üzerindeki patojenitesi ve mücadelede kullanım potansiyeli
Pathogenicity of Beauveria bassiana against Callosobruchusmaculatus and its potential for control applications
  1. Tez No: 752253
  2. Yazar: ÖMER ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUBİLAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, Beauveria bassiana'nın yerel bir izolatının (5-4) Callosobruchus maculatus üzerindeki patojenik etkilerinin araştırılması ve mücadelede kullanım potansiyelini belirlemek için yürütülmüştür. Çalışmalar kontrollü şartlar altında (25±5 °C sıcaklık, %65±5 nispi nem ve karanlık) gerçekleştirilmiştir. İlk denemede 3 farklı B. bassiana spor konsantrasyonu (250, 500 ve 1000 ppm) nohuta uygulanmış ve C. maculatus erginlerinde üç günde sırasıyla %62, 80 ve 90 ölüme neden olduğu bulunmuştur. Bu deneme sonrasında F1 ergin çıkışlarının da kontrolden (ort. 279.25 ergin) istatistiksel olarak düşük olduğu tespit edilmiştir. En yüksek konsantrasyonda ortalama 37.0 ergin çıkışı olmuştur. İkinci denemede, C. maculatus yumurtalarına yukarıda belirtilen üç konsantrasyonda B. bassiana spor uygulaması yapılmış ve bu yumurtalardan ergine geçen birey sayıları belirlenmiştir. Konsantrasyonlar arasında fark bulunmazken tüm fungus uygulamalarında, kontrolden (ort. 52.95 ergin) çok daha düşük sayıda ergin birey elde edilmiştir (ort. 3.0-6.2 ergin). Üçüncü deneme 1000 ppm B. bassiana spor uygulamasının, 90 gün süresince C. maculatus popülasyonu üzerindeki etkisini belirlemek üzere kurulmuştur. 30'ar gün arayla yapılan ergin sayımlarında fungus uygulamasının 90 gün boyunca ergin sayısında önemli düşüşe neden olduğu kaydedilmiştir. Tüm veriler incelendiğinde, B. bassiana 5-4 izolatının C. maculatus erginlerinde önemli ölümlere neden olduğu, yumurtalar üzerinde etki gösterdiği ve test edilen 90 günlük süreçte popülasyon üzerinde baskı oluşturduğu anlaşılmıştır. Bu bulgular ışığında, B. bassiana 5-4 izolatının C. maculatus mücadelesinde potansiyele sahip olduğu, ancak gerçek depolama şartlarında daha fazla çalışmaya gereksinim olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the potential of a local isolate (5-4) of Beauveria bassiana for controlling Callosoburuchus maculatus by investigating the pathogenic effects of the fungus on the pest. All the tests were carried out under controlled conditions (25±5 °C, 65±5% relative humidity and darkness). In the first experiment, three B. bassiana spore concentrations (250, 500 and 1000 ppm) were applied to chickpea and mortality of C. maculatus adults within three days was 62%, 80% and 90%, respectively. In the continuation of this experiment, number of F1 adults were found to be statistically lower than those in the control (avg. 279.25). Average of 37.0 adults were found in the maximum concentration applications. In the second experiment, B. bassiana spores were applied to the eggs at the three concentrations stated above, and number of individuals became adults were recorded. There were not differences amongst concentrations, however fewer adult individuals (avg. 3.0-6.2 adults) were counted in fungus application units comparing to the control unit (avg. 52.95 adults). The third experiment was to determine the effect of 1000 ppm B. bassiana spor application on C. maculatus population during 90 days. Adult counts every 30 days during this period showed that fungus application reduced the number of adults during this 90-days period. Considering all the data, it was found that B. bassiana 5-4 caused significant adult mortality of C. maculatus; the fungus had an effect on the eggs; and it suppressed the population for at least 90 days long. It is concluded that B. bassiana 5-4 has a potential as a control agent against C. maculatus, and more studies are required to show its potential in actual storage conditions.