Serum atlarında yüksek protein düzeyi ve kalitesine sahip rasyonların akrep serumu üretim performansına etkisi
Effect of dietary hi̇gh and quality protein on scorpion antivenom production in horse who use antiscorpion venom production
- Tez No: 752263
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞEHU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada; akrep serumu üretilen atların yüksek ve kaliteli protein içeren rasyonlar ile beslenmesinin antikor oluşumuna etkisi belirlemek amacıyla araştırmada hayvan materyali olarak serum atları kullanılmıştır. Kontrol grubunda 3 at, deneme grubunda 3 at olmak üzere toplam 6 at üzerinde çalışma yapılmıştır. Gruplar bir erkek, iki dişi attan oluşturulmuştur. Yapılan çalışma, kontrol grubu ve deneme grubu yer değiştirilerek iki kere tekrar edilmiştir. Denemede kullanılan atlara verilen günlük yem olarak 4 kg konsantre yem,3 kg yonca kuru otu ve 2 kg arpa samanı verilmiştir. Kontrol grubuna %13,65 Ham Protein içeren; deneme grubuna %18,05 Ham Protein içeren konsantre yemlerden oluşturulmuştur. Atlara su ad libitium olarak verilmiştir. Araştırmada, yüksek kaliteli protein içeren yemlerin antikor titresi, biyokimyasal ve hematolojik kan parametrelerine olan etkileri incelenmiştir. Antikor titresi olarak kontrol ve deneme grubu arasında istatistik bir fark ortaya çıkmamıştır. Aynı zamanda gruplar erkek ve dişi olarak ayrılarak analiz edildiğinde de istatistik fark ortaya çıkmamıştır. Ancak erkek atlar ile dişi atlar antikor titresi olarak karşılaştırıldığında erkek atların önemli derecede daha fazla antikor ürettikleri (p=0,04) tespit edilmiştir Antikor titresi kontrol grubuyla kıyaslandığında deneme grubunda rakamsal olarak %40,2; dişilerde %4,8 ve erkeklerde %42,6 düzeyinde bir artış göstermiştir. Serumdaki albümin, globülin ve total protein miktarı grupları arasında istatistiki fark oluşturmamakla P≥0.05) birlikte sayısal değişimler gözlenmiştir. Sonuç olarak, atlarda bireysel olarak antikor oluşturmada çok büyük varyasyonların olduğu, istatistik öneme sahip olmasa bile protein miktar ve kalitesinin antikor üretimini rakamsal olarak dikkate değer artışlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, serum horses were used as animal material in order to determine the effect of feeding high and quality protein-containing dietary the horses from which scorpion serum is produced on antibody formation. Horses divided to two groups contain 6 horses and each groups contain 3 horses (2 female and 1 male). Groups are classified two groups. Two feeding period was realized in these groups. One of is control group that horse's diet contain respectively %13,65 crude protein, the other one is trial group that horse's diet contain respectively %18,05 crude protein. Control and experimental group repeated twice by changing. Horse's daily feeding periyod is 4 kg of concentrated feeding, 3 kg of alfalfa hay and 2 kg of barley straw. All horses received water ad libitum. This study investigated the antibody titer, biochemical and hematological blood parameters that high-quality dietary fed in horse. There was no statistically significant differences were shown in terms of trial and control groups. Also, no statistical difference was found when the groups were analyzed by separating them as male and female. A statistically significant differences were observed in terms of different genders(P=0.004). But antibody titers increase of %40,2 in trial groups, %4,8 in female horse and %42,6 in male horse. This study was assess the biochemical and hematological parameters in trial and control groups. Serum total protein values, albumine and globulin levels observed change. But there was no statistically significant differences(P≥0.05). As a result of the study, it has observed that there are individual antibody consist of great variation, while a istatiscally significant has not important. But it could be said that the amount and quality of proteins greatly increases the production of antibodies in quantitative.