Pandemi döneminde kronik hastalığı olan bireylerin koronovirüs-19 fobisi ile siberkondri düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the coronavirus-19 phobia and cyberchondria level in individuals with A chronic illness during the pandemic and the affecting factors
- Tez No: 752268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Koronavirüs-19 salgınında kronik hastalığı olan bireylerin, Koronavirüs-19 fobisi ile siberkondri düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılan kesitsel, tanımlayıcı çalışmanın örneklemini Aralık 2020 ile Nisan 2021 tarihleri arasında ayaktan ya da yatarak tedavi alan ve kronik hastalığı olan 292 birey oluşturmuştur. Veriler online veri toplama yöntemi ile toplanmıştır. Verileri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Siberkondri Şiddeti Ölçeği (SŞÖ) ve Koronavirüs-19 Fobisi Ölçeği (K19FÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, Anova testi, t testi, Tukey ve Bonferroni çoklu karşılatırma testleri, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %56.4'nün kadın, %35,7'nin 50 yaş ve üzerinde, %82,3'ü evli, %54,8'i çalışmaktadır. Katılımcıların %83'ü koronavirüs-19 ile ilgili internetten araştırma yaptığını, %84,7'i tv/internette sağlık/koronavirüs-19 ile ilgili programları izlediğini ve %18,7'i internetten edindiği bilgilerin doğruluğuna inandığını ve %76,2'i internetten öğrendiği bilgilerin psikolojik olarak olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The sample of this descriptive cross sectional study which sought to determine the coronavirus-19 phobia and cyberchondria in individuals with a chronic illness during the coronavirus-19 pandemic and the affecting factors comprised 292 inpatients and outpatients with a chronic illness between December 2020 and April 2021. The researcher collected the data via an online data collection method. As data collection tools, the researcher used the Personal Information Form, the Cyberchondria Severity Scale (CSS) and the Coronavirus-19 Phobia Scale (C19PS). In evaluation of the data, the researcher used number, percentage, ANOVA test, t-test, Tukey and Bonferroni multiple comparison test, correlation and regression analysis. Of the study participants, 56.4% were female, 35.7% were aged 50 years and above, 82.3% were married and 54.8% were employed. 83% of the participants stated that they had searched the internet for coronavirus-19, 84.7% watched shows related to health/coronavirus-19 on the TV/internet and 18.7% believed in the accuracy of the information they had obtained from the internet and 76.2% were psychologically affected by the information they had obtained from the internet in a negative direction.