Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ve gelişimsel gecikmesi olan çocukların alıcı dil beceri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of receptive language skill levels of children with autism spectrum disorder and children with developmental delay
  1. Tez No: 752275
  2. Yazar: NECİP SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN KİLİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğuna (OSB) sahip çocuklar ile Gelişimsel Gecikme (GG) yaşayan çocukların alıcı dil becerilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 36-72 ay arası 22 Otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuk (55,45+9,90) ve 36-72 ay arası 21 Gelişimsel Gecikmesi bulunan çocuk (52,95+11,26) katılımcı olarak dahil edilmiştir. Katılımcı çocukları belirlemek için çocukların bakım vereni ile birlikte öncelikle Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocukların gelişim düzeylerinin tespitini sağlamak için çocuklara bakım vereni ile birlikte Ankara Gelişim Testi Envanteri (AGTE) uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocukların alıcı dil düzey tespitini sağlamak için çocuklara Peabody Resim Kelime Testi (PRKT) uygulanmıştır. Her iki grubun gelişimleri karşılaştırıldığında AGTE genel gelişim, kaba motor, ince motor, sosyal-özbakım puanlarına denk gelen yaş düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the receptive language skills of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) and those with Developmental Delay (DD). 22 children with autism spectrum disorder (55.45+9.90) between 36-72 months and 21 children with developmental delay (52.95+11.26) between 36-72 months were included in the study. In order to identify the children as participants, the Autism behavior checklist (ABC) was applied with the help of their caregivers. Then, the Ankara Developmental Test Inventory (AGTE) was applied to the children, who are included in the study, with the help of their caregivers in order to determine their developmental level. The Peabody Picture Vocabulary Test (PPVT) was applied to the children included in the study to determine their receptive language level. When the development of both groups was compared, no significant difference was found in age levels corresponding to AGTE general development, gross motor, fine motor, and social-self-care scores (p>0.05).