Yeni teknolojiler bağlamında hareketli grafiklerin oyun tasarımına etkisi
In the context of new technologies, the effect of motion graphics on game design
- Tez No: 752290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüzde yeni teknolojilerin, tarihsel süreçte gelişimini ve hareketli grafik tasarım kavramıyla ilişkisi ele alınarak oyun tasarımı üzerindeki etkilerini, birçok tür ve yöntemle ilişkilendirip gereksinimlerine yönelik bir çalışma hazırlanmıştır. Arttırılmış gerçeklikten, üç boyutlu modellemelere kadar birçok teknolojik gelişmeyle işlevsel ve estetiksel olarak etkileşim içerisindedir. Bu çalışmada yeni teknolojilerle hareketli grafiklerin oyun tasarımınlarına etkisi üzerinde durularak, displinler arası ilişkinin gerekliliği araştırılmaktadır. Hareketli grafiklerin oyun tasarımı üzerindeki etkileri tarihsel süreç üzerinde kronolijik sıraya göre teknolojik gelişmeler ışığında baz alınarak araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda hareketli grafik kavramının, oyun tasarımı üzerindeki etikileri ise dünü ve bugünüyle ele alınarak değerlendirilmektedir. Tezin birinci bölümünde tezin problemi, amacı, yönetimi ve kapsamı belirlenmiştir. İkinci bölümde, yeni teknolojiler kavramının tarihsel gelişimi ve internet ile ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise hareketli grafiklerin gelişim sürecinin etkileşim alanları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde oyun tasarımı ve ayrıca haretketli grafiklerin yeni teknolojiler bağlamında oyun tasarımın üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Son bölümde ise günümüz yeni teknolojilerinde hareketli grafikleri ile oyun tasarımı arasındaki ilişkilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a review of motion graphics that are presented by assessing the development of new technologies and their relationship with the concept of motion graphic design and examining how these technologies impact game design in many types and ways. It is integrated functionally and aesthetically into many technological developments, from augmented reality to three-dimensional models. In this study, the necessity of interdisciplinary relations is examined by emphasizing the effect of motion graphics on game designs with new technologies. The effects of motion graphics on game design have been investigated chronologically in the light of technological developments. In this context, the effects of the concept of motion graphics on game design are evaluated by considering its past and present. In the first part of the thesis, the purpose and scope of the topic were stated. In the second part, the historical development of the new technologies and their relationship to the internet was discussed. The third part of the thesis focused on the interaction areas of the motion graphics development process. In the fourth part, the effects of motion graphics on game design in the context of new technologies were investigated. In the last part, a discussion of the relationships between motion graphics and game design on current new technologies were presented.