Bataryalı vidalama aletinin dinamik analizi
Dynamic analaysis of battery-powered screwdrivers
- Tez No: 752327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma kapsamında batarya destekli vidalama aletinin dinamik analizi gerçekleştirilerek sistem parametrelerinin çalışma performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda batarya destekli vidalama aletine ait alt sistemleri de içeren matematiksel model oluşturulmuştur. Matematiksel modeli simüle etmek için MATLAB Simulink Kütüphanesi kullanılmıştır. Elde edilen simülasyon sonuçları ile batarya destekli vidalama aletinin dinamik davranışı incelenmiştir. Batarya destekli vidalama aletlerinde kullanılan çekiç mekanizmasının etkinliğinin incelenmesi için oluşturulmuş olan modelde örsün sabit durduğu varsayılarak simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Modellenen vidalama aleti üzerinden deneysel ölçümler yapılarak simülasyon parametreleri doğrulanmıştır. Doğrulanan model üzerinden gerçekleştirilen ilave simülasyonlarla çekiç mekanizmasının momentumu, örse uygulanan çarpışma momenti, restorasyon katsayısının çarpışmaya etkisi ve elektriksel dinamikteki değişilmelerin sistemin dinamik davranışları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of system parameters on operating performance were evaluated by performing dynamic analysis of battery powered screwdriver. In this context, a mathematical model including the sub-systems of the battery-powered screwdriver was created. MATLAB Simulink Library was used to simulate the mathematical model. With the simulation results obtained, the dynamic behavior of the battery-powered screwdriver was investigated. In the model created to examine the effectiveness of the hammer mechanism used in battery-powered screwdrivers, simulations were carried out assuming that the anvil was fixed. Simulation parameters were verified by making experimental measurements on the modeled screwdriver.The momentum accumulated by the hammer mechanism, the collision moment applied to the anvil, the effect of the restoration coefficient on the collision and the effects of changes in electrical dynamics on the dynamic behavior of the system were evaluated with additional simulations performed