Berdimuhammedov dönemi Türkmenistan dış politikasının uluslararası ve bölgesel enerji ilişkilerine etkisi
The effect of Turkmenistan foreign policy in the era of Berdimuhammedov on international and regional energy relations
  1. Tez No: 752336
  2. Yazar: SÜMEYRA DEMİRALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BURAK SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Merkezi Asya ülkelerinden biri olan Türkmenistan, küresel enerji piyasasında Rusya, İran ve Katar'dan sonra dördüncü doğal gaz rezerv zengini ülke konumundadır. Bu konum, Türkmenistan'ın hem küresel hem de bölgesel enerji ilişkilerinde stratejik bir öneme sahip olmasını sağlamaktadır. Türkmenistan'ın sahip olduğu daimî tarafsızlık statüsü ise ülkenin iş birliği konusunda siyasi ve askeri durumları gözetmeksizin iş birliği alanını genişletebilme hakkına sahip olmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışması, 2007 sonrası Türkmenistan'da Kurbankulu Berdimuhammedov'un ülkenin cumhurbaşkanı olmasıyla dış politika tercihlerinin uluslararası ve bölgesel enerji ilişkilerine etkisini analiz etmektedir. Tezin cevaplamaya çalıştığı temel soru; 2007 senesi sonrası Türkmenistan'ın mevcut siyasi yapısındaki lider değişikliği dış politikadaki enerji güvenliği tercihlerini nasıl etkiledi? şeklindedir. Bu çalışmanın ortaya attığı hipotez; ülkelerin enerji güvenliği politika tercihleri ve mevcut siyasi yapıda meydana gelen lider değişimi arasında bir etkileşim olduğu yönündedir. Bu çalışma; Türkmenistan'ın Berdimuhammedov dönemi dış politikasında değişen enerji güvenliği tercihlerinin sebeplerini araştırarak, etkilerini hem Rusya, Çin gibi ülkeler de hem de uluslararası ve bölgesel enerji ilişkileri için değerlendirmek nihai amacındadır. Bu tez çalışmasında yöntem olarak tek vaka çalışması (Single-case study) metodu kullanılmaktadır. İlk bölümü literatür taramasına bağlı olarak ikincil kaynaklar oluşturmaktadır. Ampirik bölümde ikincil kaynaklarının yanı sıra ulusal ve uluslararası raporları gibi birincil kaynaklardan yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkmenistan, one of the Central Asian countries, is the fourth rich country in natural gas reserves after Russia, Iran and Qatar in the global energy market. This position ensures that Turkmenistan has a strategic importance in both global and regional energy relations. Moreover, the permanent neutrality status of Turkmenistan ensures that the country has the right to expand the field of cooperation, regardless of political and military situations. This thesis is aiming to analyse the impact of foreign policy choices on international and regional energy relations in Turkmenistan after 2007, when Kurbankulu Berdimuhamedov became the president of the country. The main question that the thesis tries to answer is; How did the change of leadership in Turkmenistan's current political structure after 2007 affect energy security preferences in foreign policy? The hypothesis put forwarded by this study; is that there is an interaction between the energy security policy preferences of countries and the change of leaders in the current political structure. This thesis is intended to assess the effects for both countries such as Russia, China and for international and regional energy relations by researching the reasons for the changing energy security preferences in Turkmenistan's Berdimuhammedov era foreign policy. This thesis uses in depth case study method. The first part consists of secondary sources depending on the literature review. In the empirical chapter, primary sources such as national and international reports are used as well as secondary sources.