Düşük-orta riskli papiller tiroit kanserlerinde prognostik faktörlerin incelenmesi
Investigation of prognostic factors in LOw-medium risk papillary thyroid cancers
  1. Tez No: 752431
  2. Yazar: SEÇKİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SAİT SAĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaçlar: Amerikan Tiroit Derneği kılavuzuna göre tanımlanmış olan düşük ve orta riskli papiller tiroit kanseri hastalarında hastalığın nüksü ile ilişkili faktörleri ve radyoaktif iyot (RAI) tedavisinin uzun dönemdeki tedavi başarısına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma grubumuz 2004 – 2016 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na başvuran, total veya totale yakın tiroidektomi geçirmiş papiller tiroit karsinomu ve papiller mikrokarsinom tanılı, ATA sınıflandırmasına göre düşük-orta risk grubunda yer alan hastalardan oluşmaktadır. Hastaların tanı yaşı, cinsiyet, patoloji raporları ve sintigrafik bulguları değerlendirilerek mevcut ATA 2015 kılavuzuna göre risk grupları belirlenmiştir. Çalışmaya yalnızca post-operatif dönem verileri, tedavi ara değerlendirme sonuçları ve 40 aydan fazla süreyle takip verisi bulunan hastalar dahil edilmiştir. Düşük risk grubunda yer alan hastalarda, RAI tedavisi uygulanan (n=396) ve uygulanmayan (n=196) hastalar yapay zeka yardımı ile eşleştirilmiştir. Eşleştirme sonrası homojen dağılım gösteren her iki gruptan 173 hasta elde edilmiştir. Hastaların sırasıyla ilk 6 ay (statik), 24 aya kadar (dinamik) ve uzun dönem sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler mevcut literatür ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Düşük risk grubunda bulunan papiller tiroit karsinomu ve papiller mikrokarsinom hastalarında, alınan RAI tedavisi hastalığın geç dönemdeki nüks riskini azaltmaktadır (p=0.0014). Erkek cinsiyet, ilk RAI ablasyonunun başarısız olması, post-operatif Tg değerinin yüksekliği istatistiksel açıdan anlamlı oranda hastalığın nüksü ile ilişkilidir. Sonuç: Düşük-orta riskli papiller tiroit kanseri hastalarında RAI ablasyonu uzun dönem takiplerde nüks açısından belirgin fark yaratmaktadır. Papiller tiroit kanseri hastalarında nüks ile ilişkili faktörler RAI alıp almamasına bağlı olarak belirgin fark göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to examine the factors associated with the recurrence of the disease and the effect of radioactive iodine (RAI) treatment on long-term treatment success in patients with low and intermediate risk papillary thyroid cancer defined according to the American Thyroid Association guideline. Material and Methods: Our study group consisted of patients who were diagnosed with papillary thyroid carcinoma and papillary microcarcinoma, who underwent total or near-total thyroidectomy, and were in the low-intermediate risk group according to the ATA classification, who applied to Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine between 2004 and 2016. The risk groups were determined according to the current ATA 2015 guideline by evaluating the age at diagnosis, gender, pathology reports and scintigraphic findings of the patients. Patients in the low-risk group were matched with the artificial intelligence, with and without RAI treatment (n=396). After matching, 173 patients were obtained from both groups with the homogeneous distribution. Results: In patients with papillary thyroid carcinoma and papillary micro carcinoma in the low-risk group, RAI treatment reduces the risk of late recurrence of the disease (p=0.0014). Male gender, failure of the first RAI ablation, and high post-operative Tg values were associated with a statistically significant rate of recurrence of the disease. Conclusion: In low-intermediate risk papillary thyroid cancer patients, RAI ablation makes a significant difference in terms of recurrence in long-term follow-up. Factors associated with recurrence in patients with papillary thyroid cancer differ significantly depending on whether or not they receive RAI.