Bağ dokusu grefti ile birlikte yapılan koronale kaydırılan flep cerrahisinin kısa ve uzun dönem klinik ve laboratuvar sonuçları üzerine sigaranın etkisi
The effect of smoking on short and LONG-TERM clinical and laboratory results of coronally position flap surgery with connective tissue graft
- Tez No: 752437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİVGE KURGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dişeti çekilmesi, dişeti marjininin mine sement birleşiminden apikale doğru yer değiştirmesidir. Dişeti çekilmesi estetik kaygılara, dentin aşırı duyarlılığına, kök çürümelerine ve uzun vadede periodontal dokularda kayıp nedeniyle diş kaybına yol açabileceğinden, çekilme olan bölgelerde kök kapamasını sağlamak önemlidir. Kök kapaması için yıllar boyunca bir çok cerrahi yaklaşım kullanılmıştır. Cerrahi tekniklerden kuronale pozisyona flep ile birlikte bağ dokusu grefti kullanımı altın standart olarak belirlenmiştir. Sigara kullanımı, kök kapama prosedürlerinin başarı oranını etkileyebilecek hastayla ilişkili bir faktör olmakla birlikte sigaranın kök kapama miktarı üzerindeki etkisi ile ilgili mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Proje ekibinin yaptığı literatür taraması sonucunda görülmüştür ki; sigara kullanımının kök kapama cerrahilerinden sonra alıcı ve donör bölgelerdeki kanlanma ve erken dönem yara iyileşmesi üzerine etkisi ile direkt ilgili çalışma mevcut değildir. Erken dönem yara iyileşme süreci ve özellikleri, uzun dönemdeki kök kapama cerrahisinin başarısını etkilemektedir, ancak bu sürece etkili olan mekanizma tam olarak aydınlatılmamıştır. Buradan yola çıkarak hipotezimiz; sigara kullanımının erken dönem yara iyileşmesiyle ilgili biyobelirteçler üzerinde (VEGF-A, HIF-1, 8-OHdG, ANG) ve KPF + BDG ameliyatından sonra kök kapama oranı ve palatal yara iyileşmesinin klinik sonuçları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğudur. Bu doğrultuda çalışmamızın amacı; sistemik olarak sağlıklı bireylerde sigara içmenin erken iyileşme döneminde, alıcı ve donor sahalardan elde edilen yara iyileşme sıvılarından değerlendirilecek olan VEGF-A, HIF-1, 8-OHdG ve ANG'nin ekspresyonuna, kök kapama miktarına ve palatal yara iyileşmesi üzerine etkisini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Gingival recession is the apical displacement of the gingival margin from the cementum- enamel junction. Since gingival recession may cause aesthetic concerns, dentin hypersensitivity, root caries and tooth loss due to loss of periodontal tissues in the long term, it is important to ensure root closure in recessed areas. Many surgical approaches have been used over the years for root closure. One of the surgical techniques, the use of connective tissue graft with flap in the coronal position has been determined as the gold standard. Although smoking is a patient-related factor that may affect the success rate of root closure procedures, the mechanisms related to the effect of smoking on the amount of root closure are not fully understood. As a result of the literature review conducted by the project team, it was seen that; there is no study directly related to the effect of smoking on the blood supply and early wound healing in the surgical and donor areas after root coverage surgeries. The early wound healing process and its characteristics affect the success of root coverage surgery in the long term, but the mechanism affecting this process has not been fully elucidated. Based on this, our hypothesis is; smoking has a negative effect on biomarkers related to early wound healing (VEGF-A, HIF-1, 8-OHdG, ANG) and on the root coverage rate and clinical outcomes of palatal wound healing after CPF + CTG surgery. In this direction, the aim of our study is; to determine the effect of smoking on the expression of VEGF-A, HIF-1, 8-OHdG and ANG, the amount of root closure and palatal wound healing.