Öğrenme halkası modelinin lise öğrencilerinin nükleik asitler ve protein sentezi konularını anlamalarına, motivasyonlarına ve öğrenme stratejilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of using learning cycle to high school students? understanding of nucleic acids and protein synthesis subjects, their motivation and learning strategies
- Tez No: 278231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. SELAHATTİN SALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme halkası modelinin lise öğrencilerinin nükleik asitler ve protein sentezi konularını öğrenmelerine, motivasyonlarına ve öğrenme stratejilerine olan etkisini incelemektir.Araştırmanın örneklemini 2006-2007 öğretim yılında Konya ilindeki iki Anadolu Lisesi'nde öğrenim görmekte olan toplam 105 lise 3.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma deseni olarak öntest sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Nükleik Asitler ve Protein Sentezi Kavram Testi ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi kullanılmıştır. Konular deney grubunda keşfetme, kavram tanıtımı ve uygulama olmak üzere üç aşamadan oluşan öğrenme halkası modeline göre işlenirken, kontrol grubunda ise anlatım ve soru-cevap yöntemleri kullanılmıştır.Hipotezlerin test edilmesinde kovaryans analizi (ANCOVA) ve çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Analiz sonuçları, öğrenme halkası modeline göre öğrenim gören öğrencilerin nükleik asitler ve protein sentezi konularını öğrenmede geleneksel öğretim yöntemleri ile öğrenim gören öğrencilere göre daha başarılı olduklarını göstermiştir. Nükleik asitler ve protein sentezi konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesinde öğrenme halkası modeli geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olmuştur. Öğrenme halkası modeline göre öğrenim gören öğrencilerde motivasyon bakımından içsel hedef yönelimi, öğrenme üzerine kontrol inançları ve özyeterlik, öğrenme stratejileri bakımından bilişötesi özdüzenleme ve yardım arama alt boyutlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the effects of learning cycle instruction on high school students? understanding of nucleic acids and protein synthesis, their motivation and learning strategies.This study was carried out during 2006-2007 spring semester in two Anatolian High School in Konya. The sample of the study was 105 eleventh grade students. There were one experimental and one control group in the schools. Classes were randomly assigned as experimental and control groups. Data were collected using Nucleic Acids and Protein Synthesis Concept Test and Motivated Strategies for Learning Questionnaire. The experimental group students (n=53) received the learning cycle instruction and the control group (n=52) received a traditional instruction. The learning cycle instruction was a three-phase inquiry approach consisting of exploration, term introduction, and concept application.The analysis of covariance (ANCOVA) and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were used to test hypotheses. The analysis of covariance (ANCOVA) showed a statistically significant difference between the experimental and control groups students? understanding of nucleic acids and protein synthesis in the favour of experimental group after the treatment. The learning cycle was more effective when compared with traditional instruction about eliminating the students? misconceptions on nucleic acids and protein synthesis. Results revealed that learning cycle improved students? instrinsic goal orientation, control beliefs and learning, self- efficacy for learning, metacognitive self-regulation and help seeking.