Fen bilimleri öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin öz yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of science teachers' self-efficiencies regarding alternative assessment and evaluation techniques
  1. Tez No: 752471
  2. Yazar: SÜVEYDA SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin öz yeterliklerinin cinsiyet, mesleki deneyim, sınıf mevcudu gibi farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan kesitsel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Konya ili, merkez ilçelerinde görev yapan gönüllü 209 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin büyük bir kısmı yüz yüze toplanırken, kalan kısım ise pandemi kısıtlamaları sebebiyle Google formlar üzerinden online olarak toplanmıştır Araştırmadaki veriler, 'Kişisel Bilgi Formu', Buldur tarafından 2009 yılında geliştirilen 'Alternatif Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımlarına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği' ve 'Alternatif Ölçme ve Değerlendirme Tekniklerini Kullanma Sıklığı Anketi' ile toplanmıştır. Alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına yönelik öz yeterlik ölçeğinden elde edilen verilerin analizinde SPSS programından yararlanılarak t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerini kullanma sıklığı anketinden elde edilen verilerin analizinde ise betimsel istatistikler kullanılarak analiz sonuçları yüzde ve frekans tabloları haline dönüştürülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, fen bilimleri öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin olumlu düzeyde öz yeterliğe sahip oldukları belirlenmiştir. Çalışmanın cinsiyet, mesleki deneyim, ölçme değerlendirme dersi, lisansüstü eğitim ve alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine yönelik hizmet içi eğitim alıp alma durumu ile öz yeterlik arasında anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen; sınıf mevcudu değişkeninde anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Öğrenim görülen sınıftaki öğrenci mevcudu azaldıkça, fen bilimleri öğretmenlerinin öz yeterlik düzeylerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin, ölçme ve değerlendirme tekniklerinden en fazla vee diyagramı, yapılandırılmış grid, tanılayıcı dallanmış ağaç tekniklerini kullandıkları görülmüştür. Ölçme ve değerlendirme dersi ve lisansüstü eğitim alan öğretmenlerin kavram haritası, poster, kontrol listesi tekniklerini daha çok kullandıkları tespit edilmiştir. Fen bilimleri öğretmenlerinin mesleki deneyimleri ve derslerinde kullandıkları alternatif ölçme ve değerlendirme teknikleri incelendiğinde; mesleki deneyimi fazla olan öğretmenlerin, bahsi geçen teknikler arasından en fazla kontrol listesi ve posteri kullandıkları belirlenirken; mesleki deneyimi daha az olan öğretmenlerin en fazla kavram haritası tekniğini kullandıkları görülmüştür. Araştırma sonuçları göze alınarak farklı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the self-efficacy of science teachers regarding alternative assessment and evaluation techniques in terms of different variables such as gender, professional experience, class size. The study was carried out using the cross-sectional survey model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the research consists of 209 volunteer science teachers working in the central districts of Konya province in the 2020-2021 academic year. While most of the data were collected face to face, the rest were collected online through Google forms due to pandemic restrictions. It was collected by the 'Frequency of Using Evaluation Techniques Questionnaire'. In the analysis of the data obtained from the self-efficacy scale for alternative assessment and evaluation approaches, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed by using the SPSS program. In the analysis of the data obtained from the frequency of using alternative measurement and evaluation techniques, the results of the analysis were converted into percentage and frequency tables by using descriptive statistics. According to the results of the research, it was determined that science teachers had a positive level of self-efficacy regarding alternative assessment and evaluation techniques. Although there is no significant difference between self-efficacy and gender, professional experience, measurement and evaluation course, postgraduate education and in-service training on alternative measurement and evaluation techniques; There was a significant difference in the class size variable. It has been concluded that as the number of students in the classroom decreases, the self-efficacy levels of science teachers increase. It was observed that science teachers mostly used vee diagram, structured grid, diagnostic branched tree techniques among measurement and evaluation techniques. It has been determined that teachers who take measurement and evaluation courses and postgraduate education use concept map, poster and checklist techniques more. When the professional experiences of science teachers and the alternative measurement and evaluation techniques they use in their lessons are examined; While it was determined that teachers with a lot of professional experience use the checklist and poster the most among the aforementioned techniques; It was seen that teachers with less professional experience used the concept map technique the most. Considering the results of the research, different suggestions were made.