Fen bilimleri öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlik inançlarının incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on examination of science teachers' self-efficacy beliefs towards measurement and evaluation
- Tez No: 681010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı (2017) tarafından yayınlanan Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri'nde Ölçme ve Değerlendirme Yeterliği'nin öğretmenlerin sahip olması gereken bir yeterlik olduğu belirtilmiştir. Eğitim öğretim sürecinde ölçme ve değerlendirme araçlarının etkili bir şekilde uygulanabilmesi için öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme öz-yeterlik inancına sahip olmaları gerekir. Bu nedenle başlatılan çalışma fen bilimleri öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz-yeterlik inanç düzeylerini ve ilişkili değişkenleri inceleyerek fen bilimleri öğretmen adaylarının ölçme ve değerlendirme öz-yeterlik inanç düzeylerini geliştirmek için öneri sunmak amacıyla yapılmıştır. Tarama yöntemi kullanılan araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ilinin üç merkez üç taşra ilçesinde bulunan devlet ortaokullarında görev yapan 560 fen bilimleri öğretmenleri üzerinde uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Ölçme ve Değerlendirme Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği”ile“Ölçme ve Değerlendirmeye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri İlişkisiz Örneklemler İçin t-Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Tek Faktörlü ANOVA kullanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ölçme ve değerlendirmeye yönelik bir eğitim alma, üniversitede verilen ölçme ve değerlendirme tekniklerini öğrenme ve kullanmaya yönelik yeterlik düzeyi, teknoloji destekli ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanma durumu, alternatif ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanma durumu, ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanım sıklık düzeyi, kaygı düzeyi, ilgi düzeyi, bilgi düzeyi, ölçme ve değerlendirme dersinin yeterlik düzeyi, dersin işleniş türü ve tutum düzeyi değişkenlerinin fen bilimleri öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz-yeterlik inançları üzerinde anlamlı fark oluşturduğu gözlenmiştir. Ayrıca ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz-yeterlik inanç ile tutum arasında yüksek seviyede ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ek olarak yaş, cinsiyet, görev süresi, eğitim düzeyi (lisans-lisansüstü), mezun olunan fakülte türü, girilen ders saati, sınıftaki ortalama öğrenci sayısı değişkenlerinin fen bilimleri öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme öz-yeterlik inancı üzerinde anlamlı bir fark oluşturmadıkları görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre anlamlı fark oluşturan değişkenler konusunda hizmetiçi eğitim sağlanarak fen bilimleri öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirmeye yönelik öz yeterlik inanç düzeylerinin artırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The General Competencies for Teaching Profession published by the Ministry of National Education (2011) the competence of measurement and evaluation is an efficacy that teachers should have. In order to apply measurement effectively and evaluation in the educational process, teachers should have measurement and evaluation self-efficacy belief. This study started due to these reasons; this study was conducted for the purpose of offering a suggestion by examining measurement and evaluation self-efficacy belief levels of science teachers and variables related with it. The study using survey is applied on 560 science teachers working in state middle schools in three central and three provincial districts in Ankara during the school year of 2020-2021. The Measurement and Evaluation Self-Efficacy Belief Scale, the Attitude Scale for Measurement and Evaluation and the Assessment Literacy Inventory were used as data collection tools. Data was analyzed using the Independent Samples t Test, Pearson's Correlation Coefficient and One Factor Analysis of Variance (ANOVA). The study observed that the variables of receiving education about measurement and evaluation, the sufficiency level of university education in learning and using the measurement and evaluation techniques, the status of using technology- supported measurement and evaluation tools, the status of using alternative measurement and evaluation tools, the frequency of using measurement and evaluation techniques-tools, the level of anxiety towards measurement and evaluation, the level of interest towards measurement and evaluation, the knowledge level regarding the measurement and evaluation, the type of teaching the lesson and the level of attitude towards measurement and evaluation created significant differences in science teachers' self-efficacy beliefs towards measurement and evaluation. Furthermore, it was determined that there is a high-level and positively significant relationship between self-efficacy belief and attitude towards measurement and evaluation. In addition it is seen that the variables of age, gender, work experience, type of the faculty where teachers graduated from and education level (undergraduate-graduate), weekly instruction hours, the average number of students in the class caused no significant difference on science teachers' self-efficacy beliefs towards measurement and evaluation. According to the research results, the level of teachers in terms of the Measurement and Evaluation Self-Efficacy Belief should increase about the variables making a significant difference by providing in-service training.