4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin fen ve teknoloji dersinde kullanılan alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determination of 4. and 5. class primary teachers' opinions of using alternative assessment and evaluation techniques at science and technology course
  1. Tez No: 220056
  2. Yazar: MELEK OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yeni Fen ve Teknoloji Programı'nda geleneksel olarak kullanılan öğretme-öğrenme ve değerlendirme yaklaşımlarına ek olarak alternatif öğrenme-öğretme ve ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarına yer verilmiştir.2005?2006 eğitim öğretim yılından itibaren yenilenen Fen ve Teknoloji Programı'nda yer alan alternatif öğrenme-öğretme ve ölçme ve değerlendirme tekniklerine ilişkin öğretmenlerin yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve bu nedenle bu teknikleri derslerinde yeterince etkili bir şekilde kullanamadıkları bilinmektedir. Bu araştırma ile fen ve teknoloji dersini veren öğretmenlerin hem alternatif ölçme ve değerlendirme teknikleri ile ilgili görüşleri hem de bu tekniklerin ne boyutta kullanıldığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Araştırmada çalışma evreni olarak, Zonguldak il merkezi ve Kdz. Ereğli ilçesi merkezindeki İlköğretim okullarında görev yapan, 4. ve 5. Fen ve Teknoloji dersini okutan sınıf öğretmenleri alınmıştır. Belirlenen örnekleme araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket uygulanmıştır. Öğretmenlerin alternatif ölçme-değerlendirme tekniklerine ilişkin görüşleri ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır.Elde edilen bulgulardan ilköğretim 4. ve 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerini kullanmaları konusundaki görüşlerinin cinsiyet, hizmet yılı değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, eğitim durumlarına göre ise farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerce en çok tercih edilen tekniklerin genelde klasik ölçme ve değerlendirme teknikleri olduğu; alternatif teknikler arasında proje, performans değerlendirme, portfolyo, kavram haritası ve posterleri sıklıkla kullanıldığı anlaşılmıştır. Alternatif ölçme- değerlendirme tekniklerinin kullanımında en büyük problemin zaman yetersizliği ve sınıf mevcudunun fazlalığı olduğunu belirtmişlerdir.Çalışmadan elde edilen sonuçlara dayanarak; okullarda sınıf mevcutlarının azaltılması, ders saatlerinde artırım yapılması, öğretmenlere alternatif ölçme ve değerlendirme teknikleriyle ilgili hizmet içi eğitim verilmesinin bu tekniklerin kullanılmasında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Additionally to learning- teaching and assessing approaches which were used as traditional methods, alternative learning-teaching and measuring-evaluating approaches were taken part in this Science and Technology New Curriculum.It is known that, that the teachers don?t have enough academic information about alternative techniques and they are not capable of using these techniques which were taken part in the new Science and Technology Curriculum, since beginning of 2005-2006 training-instruction term and also it is seen that these techniques are not efficiently used in the classes. The purpose of this study is, to determine the opinions of the primary education teachers which are training science and technology course at 4th and 5th grade about alternative assessment and evaluation techniques.As a research sample, teachers are chosen from the 4th and 5th primary education teachers who are training Science and Technology classes of in Zonguldak City Centre and Kdz.Ereğli. The survey was applied to teachers which were randomly chosen. During the qualitative application, semi-structured interview technique was used.According to the research result, no significant difference was found resulted with to the educational status, but some differences were obtained according to the gender, working term of the primary education teachers who are training science and technology course at 4th and 5th grade in using alternative assessment and evaluation techniques. The most preferred techniques are generally traditional assessment techniques. The most used ones in alternative techniques are projects, performance evaluation, portfolio, posters, and comprehension maps. The reason here is that, they due the most used techniques in new primary school curriculum. They mentioned that they couldn?t use the other techniques. It was also mentioned that the main problem in using the alternative assessment and evaluation is the shortage of time and crowded classes.According to the results; it is believed that decreasing the class population, increasing the science and technology course hours, and in-service training about alternative assessment-evaluation to the preservice primary education teachers, it will help them use these techniques efficiently.